Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Modern ekonomi babası hayatını kaybetti

  Reuters
  14.12.2009 - 17:07 | Son Güncelleme: 16.12.2009 - 12:07

  Matematiğin ekonomik analiz için olmazsa olmaz olduğu görüşünü savunan ve modern ekonominin gelişiminde önemli yeri bulunan ABD'li bilim adamı Paul Samuelson hayatını kaybetti.

  Modern ekonominin kurulmasında büyük çabaları olan ve 94 yaşında hayatını kaybedeb Samuelson, ekonomi dalında Nobel Ödülü alan ilk ABD'liydi.

  Ölümü Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından açıklanan ünlü bilim adamı, fiyat, arz ve talep arasındaki dengede matematiksel analizi uygulaması ile biliniyordu.

  Samuelson 1970'de ekonomi dalında Nobel Ödülleri verilmeye başlanmasının ikinci yılında bu ödüle layık görülmüştü. İsveç Akademisi bu ödülü Samuelson'a verirken, "Ekonomi teorisinde bilimsel analizin seviyesini diğer modern ekonomistlerden daha yükseğe çıkarmıştır" ifadesine yer vermişti.

  MATEMATİĞİ ÖNE ÇIKARDI
  Samuelson, matematiğin ekonomik analiz için olmazsa olmaz olduğu görüşünü savunuyordu.

  Samuelson, 1947 yılında yayımlanan ufuk açan 'Ekonomik Analizin Temelleri' başlıklı çalışmasında, yaptığı işi 'ahlaki açıdan bozulmuş tipin zihinsel jimnastiği olarak' eleştirmişti. Samuelson aynı şekilde kendisini "hiçbir yarışa katılmayan iyi eğitilmiş atlete" benzeterek de eleştirmişti.

  Ünlü bilim adamının ayrıca araştırmaları ve eğitim kalitesi ile bilinen MIT'nin ekonomi bölümümün şu anda bulunduğu seviyeye gelmesinde de büyük katkıları oldu.

  Üniversitenin bu bölümünden mezun olan isimler arasında, halizırda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı olan Ben Bernanke, Nobel Ödüllü ekonomist Paul Krugman gibi bilinen kişiler de bulunuyor.

  Samuelson'un en çok bilinen, "İktisat" adlı kitabı 40 farklı dile çevrildi ve ilk yayımlandığı 1948 yılından beri 4 milyon kopyası satıldı. Lisans eğitimini Chicago Üniversitesi'nde tamamlayan Samuelson, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise Harvard Üniversitesi'nde tamamladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı