ANKARA HABERLERİ

Modern Çarşı esnafı itfaiye mi kurdu

Hande BAŞPINAR
23.02.2011 - 00:00Son Güncelleme : 22.02.2011 - 21:29

Büyükşehir Belediyesi’nin OSB’lere gönderdiği itfaiye teşkilatı kurulmasıyla ilgili genelge tepki topladı. Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “Modern Çarşı da yanmıştı. Modern Çarşı esnafı itfaiye teşkilatı mı kurdu?” dedi.

Hande BAŞPINAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin OSTİM’deki iki ayrı işyerinde yaşanan patlamadan sonra OSB’lere “Ya itfaiye teşkilatınızı kurun, ya denetimi bize verin, yoksa sorumluluk kabul etmeyiz” genelgesi OSB’lerin tepkisini topladı.
Genelge üzerine toplanarak durumu değerlendiren OSB yönetimleri, belediyenin talebinin yasal olmadığına karar verdi ve “Bir kamu hizmeti olan itfaiye hizmetlerinin verilmeyeceğini belirtmek, hukuki olmadığı gibi belediyenin sorumluluğunu da kaldırmayacaktır” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, patlamayı OSB’lerde yetki sahibi olmanın gerekçesi olarak değerlendirmek istediğini belirten Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “Bu niyet ve çaba üzücü. Belediye ile OSB’ler arasında Türkiye’de hiçbir yerde olmayan bu problemler, Ankara’da neden bu kadar yaşanıyor, anlamak mümkün değil” dedi.
OSB’lerin itfaiye teşkilatı kuramayacaklarını belirten Tuncay, “OSB kanununda ve OSB uygulama yönetmeliğinde bu konuda OSB yönetimleri için emredici bir hüküm yok. Yaşanan acı olay gerekçe gösterilerek dillendirilen bu talep haksızlıktır. Modern Çarşı da yanmıştı. Modern Çarşı esnafı itfaiye teşkilatı mı kurdu?” dedi.

Talihsiz tutum devam ediyor

Gökçek’in “OSB’ler başına buyruk” şeklindeki açıklamasını anımsatan Tuncay, bu açıklamanın bir talihsizlik olduğunu, aynı talihsiz tutumun gönderilen genelge ile devam ettirildiğini belirtti.
Genelgeyle, verilmesi gereken bir kamu hizmetinin pazarlık konusu yapıldığını ifade eden Tuncay, bu talebin OSB’leri zorlamaya dönük olduğunu söyledi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin talebinin hukuki dayanağının olmadığını belirten Tuncay, “OSB’lerden itfaiye teşkilatının kurulmasının istenmesi yasal değil. OSB kanununda ve OSB uygulama yönetmeliğinde bizlere böyle bir sorumluluk yüklenmemektedir. Belediye kanunlarının hükümleri, OSB kanununun uygulanmadığı hallerde geçerlidir. OSB’ler yürürlükteki mevzuata göre ruhsat yetkilerini de devredemezler” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Modern Çarşı esnafı itfaiye mi kurdu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı