« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Modern Brutus !

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

O, son yılların en modern Brutus'uydu.. İşinin ustası denecek kadar tecrübe sahibi olmuştu.. İnsanlarla rahat ilişki kurar, dertlerini paylaşır, itimat telkin ettikten sonra da yanına yaklaşır ve bıçağı böğrüne sokuverirdi !

Kendisini, futbol camiasında ilk tanıyan ve teşhis eden Erdenay Oflas'tı.. Oflas, Futbol Federasyonu başkanlığına aday olduğu günlerde, tavsiyeyle yanına getirilen bu kişiyle uzun uzun konuşmuş, ancak kendisini listesine almamıştı. Nedeni sorulduğunda da, ‘‘gözüm tutmadı’’ yanıtını vermişti !

Oflas'ın bu ileri görüşlülüğünü, diğerleri gösteremedi. Daha sonra Şenes Erzik'in yönetim kuruluna giren bu şahıs, o yönetimde Kemal Zorlu ile yıllarca birlikte çalıştı. Zorlu istifa edince, onu Erzik'in karşısına aday çıkarmak için, çok çaba harcadı. Zorlu'yla devamlı buluşuyor ve yönetimde neler konuştuklarını aktarıyordu. ‘‘Kemal bey, ne olur’’ diyordu, ‘‘Beni ve Türk futbolunu bu adamlardan kurtar.. Seçime gir, darbeyi vur. Her toplantıda sana ağır sözler söylüyorlar. Seni, tek başımla savunuyorum !’’

PES DOĞRUSU

Kemal Zorlu, Erzik'e karşı olan çevrelerin de yoğun baskısıyla, sonunda başkanlığa adaylığını koydu. Görevdekilerin binbir entrikasıyla açık oylamada kıl payı kaybettiği seçimlerde, konuşmak amacıyla kürsüye gelen Zorlu'yu iten adam, onun Federasyon başkanlığına aday olması için aylarca yalvaran kişiydi !

Son bir yıl içinde de zikzaklı bir grafik çizdi.. Mehmet Ali Yılmaz'a karşı Celal Doğan'ı destekledi ve Yılmaz'ın listesindeki Abdullah Kiğılı ile Haluk Ulusoy'un tepkisini çekti. Özellikle Haluk Ulusoy yanlıları, ondan nefret ediyordu. Bu seçim, adayların çekilmesi üzerine yapılamadı. İkinci seçimde, kendisi başkanlığa aday oldu. Türk futbolu nihayet ondan kurtuluyordu ki, Alp Yalman'ın kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçim, üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için gerçekleşemedi. Daha sonraki seçimlerde başkanlık hayallerinden vazgeçerek saf değiştirdi ve bir ay önce kendisine lanet yağdıranların oylarıyla Abdullah Kiğılı, ardından Haluk Ulusoy'un başkanlığındaki yönetim kurullarına seçildi. Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuştu !

Politik çıkarları uğruna hakemlere de el attı ve onları bölmeye çalıştı.. Ankara'da ikamet ettiği halde, tüzüğe aykırı bir şekilde Türkiye Faal Futbol Hakemleri Derneği Erzincan şubesinden kaydını yaptırdı. Usulsüz katıldığı Eskişehir'deki kongrede, Serdar Çakır'a karşı, partilisi Abdurrahman Arıcı'yı seçtirmeye uğraştı. Tehditkar bir tavırla kürsüde konuşurken, hakemler tarafından yuhalandı ve camianın nefretini kazandı. Desteklediği aday da seçilemedi !

ÖNCE AYNAYA BAK

Şimdi bu kişi, televizyonlara çıkıyor, ‘‘namus, erdem, fazilet’’ gibi sözleri ağzına alıyor.. Herkes bir fikri, bir davayı savunabilir, mücadelesini yapabilir.. Bu, doğal bir haktır.. En son karar mercii de, toplum vicdanıdır.. Bu konuda yorumda bulunmak, bana düşmez..

İtirazım, seçilen silaha.. İnsan, paslısını çürüğünü değil, hiç olmazsa iyisini kalitelisini seçer.. ‘‘Onur, erdem’’ edebiyatı yapacaksan, önce aynaya bakacaksın ! ‘‘Modern Brutus’’ olmak başka, bunları söylemek başka şeydir.. Senin evinde hiç ayna yok mu ? Arada bir bak da, yüzünü gör orada, sayın Ufuk Özerten !

Gel, sana Macarların ulusal kahramanı, ünlü şair Sandor Petöfi'nin bir şiirini okuyayım.. Belki bir ders çıkarabilirsin:

Daha çocukluğumda / Dinlemiştim bu masalı / Su, rüzgar ve namus bir gün saklambaç oynamışlar.

Önce su saklanmış / Fakat çabuk bulunmuş / Derin vadiler arasında.

Sonra rüzgar saklanmış / Onu da bulmak kolay olmuş / Yüksek vadilerin tepelerinde.

Sıra namusa gelmiş / O da şöyle söylemiş:

Dinleyin bir kere / Ben kaybolursam / Bulunmam hiçbir yerde.

İşte, o günden beri / Namus kaybolunca / Bulunmaz hiçbir yerde..Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler