"Ece Sükan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ece Sükan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ece Sükan

Modaya Google yakışır

Teknolojiyle modanın flörtü Google Glass sayesinde bambaşka bir boyuta taşınabilir. Şöyle ki...

Teknoloji, tasarım ve moda birlikteliklerinde son günlerin en tartışılan ürünü Google Glass. Yani Google tarafından birkaç ay önce, henüz limitli bir sayıda denenmek üzere piyasaya çıkardığı bir çeşit bilgisayar bağlantılı gözlük.
Google’ın bu gözlüğü konusunda yapılması gereken en önemli pazarlama tekniği bu yüksek teknoloji ürününü yüksek modayla birleştirmek ve tüketici için yeni bir arzu nesnesi yaratabilmek. Bu başarılırsa belki de tahminimizden de kısa bir sürede en havalı, en aranılan aksesuar sezonun krokodil yeşil hit çantası değil de bu giyilebilir bilgisayar olacak! Projeye kadın perspektifini katmanın önemi aşikar olduğundan Google, Silikon Vadisi’ndeki erkek egemen teknoloji uzmanları arasında sırf bu proje için kadınlardan oluşan bir ekip bir araya getirmiş. Şimdiden bu internet bağlantılı bu gözlüğün beyaz, turuncu, mavi ve iki ton gri rengi mevcut. Ve hatta defilelerde ve moda çekimlerinde yerini almaya çoktan başladı.
Moda tasarımcısı Diane von Fürstenberg, geçtiğimiz New York Moda Haftası’nda, bu renkli Google gözlükleri modeller üzerinde koleksiyonuyla kombinledi. Zamanını yakalayabilmiş, yeniliklere açık bir kadın portresi için bu gözlüklerin koleksiyonunu çok iyi tamamladığını da vurguladı.
Diğer yandan ELLE dergisi, Google ile beraber sokak modası ve moda haberleriyle ilgili bir uygulama geliştirme aşamasında. Vogue Amerika’nın Eylül sayısındaki moda çekiminde de modellere sezonun renkli paltolarıyla kombinlenmiş renkli Google gözlükleri eşlik etti. Prada ise yeni koleksiyonunda Google Glass tasarımını çağrıştıran gözlüklere yer verdi. Diğer teknoloji ve moda markaları da giyilebilir teknoloji üzerine harıl harıl çalışmakta. Apple, Yves Saint Laurent grubunun eski yoneticisini bu tip özel projeler bölümüne transfer etti; akıllı bir saat üzerinde çalıştıkları konuşuluyor. Moda tasarımcısı Rebecca Minkoff pespembe bir gece çantasını bluetooth bağlantılı hoparlörlerle tasarladı. Ve hatta bir başka çanta da telefonunuzu kablosuz şarj etme özelliğine sahip!

X