Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Modacılar askerlerden araklıyor

  Hürriyet Haber
  27 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2000 - 00:01

  Dayanıklılık, kullanışlılık ve rahatlık modacıların askeri giysilerden ilham almasına yol açıyor.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Sarıkamış Kış 2000’ tatbikatında giydiği kıyafetler Kara Kuvvetleri Dikimevi’nde hazırlanıyor.

  İkinci Dünya Savaşı'ndan 70'li yıllara kadar ordu giysileri batıda işçiler tarafından kullanıldı. Çünkü ucuz ve dayanıklı iş giysileri yerine geçiyordu. 60'lı yıllar ordunun giysi fazlasının hippilerin gözdesi olduğu yıllar. Sonra moda karşıtı kıyafetleri tercih eden punklar, askeri giysileri tercih etti. Bugünse herkes ordunun kullandığı kargo pantolonları giyer oldu.

  Ordu kullandığı giysilerin hem spor hem de işlevsel olmasına dikkat etmek zorunda. Bu giysiler, dayanıklı ve kullanışlı olmalı. Bir kargo pantalon giydiğinizde hem sıkı bir görünümünüz olur, hem de ceplerin hepsi doğru yerlerdedir.

  KAMUFLAJ AVCILARDAN

  Ordunun diğer dikkat etmesi gereken husus ise askerlerinin düşman tarafından görülmemesini ve vurulmamasını sağlamak. Bu nedenle de askeri giysilerdeki desenler hem kamuflaj sağlamalı hem de aynı ordu mensubu askerlerin birbirlerini vurmasını engelleyecek kadar ayırdedici olmalı.

  Aslına bakılırsa kamuflajı ilk keşfedenler askerler değil; avcılar. Hayvanlar tarafından av sırasında fark edilmeyi önlemek için kamuflaja başvurmuşlar. Ordunun bu işe el atması 18. yüzyıl sonunda kılıçların yerini tüfeklerin almasıyla başlamış. Artık savaşlar açık alanlarda göğüs göğüse yapılmamaya başlandığında, ordular da genel olarak haki rengi tercih etmiş. Kamuflaj desenleri ise 1. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmış. Bunda dönemin sanatsal eğilimlerinin büyük rolü olmuş. İngiliz ve Fransız orduları kamuflaj desenleri tasarlamaları için ressamlarla anlaşmış. 1920'lerde Pablo Picasso, ordu giysilerini görünce ‘‘bunları biz yarattık,’’ diye bağırmaya başlamış. Haklıymış da.

  SİYAH ZEYTİNLER

  Genelde dünyada soğuk iklimin hakim olduğu ülke silahlı kuvvetlerinin kullandığı modellerin baz alındığı beyaz üniformalar askerlerin tabiriyle insanı ‘‘beyaz masa örtüsü üstüne saçılmış siyah zeytin taneleri’’ olmaktan kurtarıyor ve kamufle ediyor. Önemli olan ise içlerine giydikleri. Çift yün fanila, kalın alt ve üst kamuflaj ardından da beyaz uzun pardesü.

  Bu üniforma, ayaklarda bulunan kalın kış botlarının üzerine giyilen kaymayı ve üşümeyi önleyen özel yapım, içi kürklü, dışı kumaş ve naylon karışımı beyaz botlarla tamamlanıyor. Bu botlar da Kara Kuvvetleri Dikimevi’nde üretiliyor.

  Kar kalınlığına bağlı olarak, yürümeyi kolaylaştırmak için bu botların altına ‘‘hedik’’ adı verilen tenis raketine benzeyen tabanlar da takılıyor. Çoraplar çift oluyor. Bir askerde en önemli unsurlardan biri de bir süre sonra hem geçici körlük ile karşılaşmamak hem de hedef parlamasını önlemek için takılan kar gözlükleri. Askerler boynunu sıcak tutmak için ise özel yapım bir yün kaşkol kullanıyor. Eldivenler de, polar özellik taşıyan cinste ve beyaz.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı