Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Moda İskelesi'ne vapur yanaştı!

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  14 yıl sonra Moda İskelesi ilk kez bir yolcu vapuru yanaştı. Vapur, İzmit'ten getirdiği özürlülerle Kadıköylü özürlüleri Boğaziçi turuna götürdü.

  Kadıköy Belediyesi Özürlüler Haftası nedeniyle deprem bölgesindeki özürlülerle, Kadıköylü özürlüler için bir Boğaziçi gezisi düzenledi.

  Cumartesi 08.00'de İzmit'ten kalkan Atatürk isimli yolcu vapuru saat 13.30'da Moda İskelesi'ne yanaştı. Vapurda İzmit Spastik Özürlüler Derneği üyeleri bulunuyordu. İskeledeki Kadıköy Sakatlar Derneği üyelerini de alan kaptan Erol Beken dört saatlik bir gezi yaptırdı.

  Gezide özürlüler bir taraftan canlı müzik eşliğinde dansetti, bir yandan da kendilerine ikram edilen yemekleri yedi. Ümit Sayın ve Zeynep Dizdar şarkılar söyledi.

  Gezi sonrasında çeşitli kurum ve kişilerce Kadıköy Sakatlar Derneği'ne bağışlanan tekerlekli sandalyeler ihtiyacı olan özürlülere verildi. İskeledeki kermesten elde edilen gelir de derneklere bağışlandı.

  14 yıldır ilk defa

  Gezi sonrası konuştuğumuz Ümit Sayın şunları söyledi:

  ‘‘Özürlü insanlar yalnız kaldıkları her an hayata biraz daha küsecektir. Bu tür paylaşımları ne kadar sıklaştırırsak onların hayatla ilişkilerini de o kadar sıklaştırmış oluruz. ’’

  Moda İskelesi 14 yıl gibi uzun bir süredir kaderine terkedilmiş durumdaydı. Yıllar sonra bir vapurun yanaşması Moda halkı tarafından sevinçle karşılandı.

  Tarihi Moda İskelesi ünlü Mimar Vedat Tek tarafından 1914'de yapılmıştı. İskele bir süre 1917'de Rus devrimi nedeniyle İstanbul'a gelen mülteci Ruslar tarafından işletildi. 1930'larda üst katı lokanta olarak kullanıldı. Daha sonra iskele Şehir Hatları İşletmesi'ne geçti, 70'lere kadar vapur iskelesi olarak hizmet verdi.

  İskele 1985'te Deniz Ticaret Odası'na kiraya verildi. Ancak oda tamirat yapmadı, iskele harabeye döndü. Kadıköy Belediyesi, Moda İskelesi'ni istiyor ve burayı eski günlerine döndüreceğini öne sürüyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı