Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Moby Dick’ kaptanının gemisi bulundu

  Hürriyet Haber
  14 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2011 - 23:30

  ABD’li ünlü yazar Herman Melville’in 1851 yılında ilk kez yayınlanan ünlü Moby Dick romanına esin kaynağı olan kaptan George Pollard’a ait batmış bir balina avı gemisi bulundu.

  Amerikan denizaltı arkelogları 1820’de Essex adlı gemisinin batışıyla Moby Dick romanına esin kaynağı olan George Pollard’ın üç yıl sonra batan “İki Kardeş” adlı başka bir gemisine ait kalıntıları Hawaii açıklarında buldu.

  1823’te gemi kaptan George Pollard tarafından idare ediliyordu ve bir mercan kayalığına çarpıp batmıştı. Herman Melville’in bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaların nasıl avlandıklarını, geminin sonunda nasıl battığını, kaptan Ahab’ın hikayesini anlatan romanı, George Pollard’ın Essex gemisinin batışından esinlenerek yazılmıştı. Essex’in batışında Kaptan Pollard ve ekibi akıntıya kapılmış, kurtarılan kadar üç ay boyunca susuz ve yemeksiz yaşamış, insan eti yemişlerdi. Polard kurtulduktan sonra “İki Kardeş” adlı gemiyi de kullanmış ancak onun da batmasıyla avcılığı bırakıp gece bekçisi olmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı