Mobilya sektörünün kalbi Köln'de atıyor

Mesut ZEYREK / KÖLN
22.01.2015 - 10:30 | Son Güncelleme:

Almanya'nın Köln kentinde IMM 2015 Uluslararası Mobilya Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. 260 bin metrekarede kurulan fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden 1200 firma katılırken, Türkiye fuarda 21 firmayla temsil ediliyor. Fuarda koltuktan ev dekorasyonuna, yataktan mutfak ürünlerine kadar çok sayıda yeni ürün sergileniyor. 120 binden fazla kişinin ziyaret etmesinin beklendiği fuar 25 Ocak Pazar akşamına kadar açık kalacak.

Fuara katılan Türk firmaları mobilya sektörünün ülke ihracatına çok önemli katkılar sağladığını belirterek, gelecekten de ümitli olduklarını söylediler.

BRN yatak genel müdürü Berna İlter, “Yatak sektöründe doğallık daha bir ön plana çıktı, doğal malzemeler ve el yapımı ürünler. Terlemeyle sorunu olanlar için soğutucu jel ürünler ön planda bu sene. Türkiye'nin ihracat potansiyeli çok büyük ve bizim ihracatımızın çoğu Avrupa'ya. Mobilya sektörü Türkiye'de dış ticaret fazlası veren bir sektör o yüzden önü açık. Ben Türkiye'nin bu sektörde daha fazla kapasitesi, olduğunu düşünüyorum, sektörün daha fazla el ele vermesi gerekiyor” dedi.

Termikel ihracat müdürü Tarık Yıldız “Türk firmalar özellikle pişirici ürünlerde baya söz sahibi olmaya başladı. Avrupa'daki üretimin azalması ile beraber Türkiye Çin ile birlikte büyük bir değer oldu. Avrupa'ya daha yakın olmamız dolayısıyla Türkiye'nin önemi her geçen gün artıyor ve birçok firma da pişirme sektöründe yeni fabrikalar açıyorlar” şeklinde konuştu.

Mobilya sektörünün kalbi Kölnde atıyor

Yatsan firma yetkilisi Abdullah Tekin, “Türkiye her konuda hızlı servisiyle, kaliteli üretimiyle kesinlikle Avrupa ülkelerinin birinci sıradaki tercihi konumundadır. İlerleyen yıllarda ihracat olarak daha da artarak ben daha iyi yerlerde olacağımıza inanıyorum. Türkiye ve Avrupa pazarları tamamen farklı pazarlar. Biz daha renkli ve sert ürünlerden hoşlanırken, Avrupalılar ise basit yani basic dediğimiz renkleri kullanmakta ve ürünün kolayına kaçmaktalar” şeklinde konuştu.

Mobilya sektörünün kalbi Kölnde atıyor

Termikel firma yetkilisi Mustafa Oktav ise “Son yıllarda özellikle beyaz eşya sektöründe Türk firmalarına dünyanın her yerinden gerçekten bir rağbet var. Buda bizi Türk olarak tabiki çok sevindiriyor ve heyecanlandırıyor. Diğer ülkelerdeki üreticilere, rakiplerimize karşı durumumuz çok iyi. Zaten ihracat yaparak çok kutsal olan bir görevi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Ülkemizi kalkındırmak ve yabancı sermayeyi getirdiğimiz için çok mutluyuz. Önümüzdeki yıllarda Türk üreticiler olarak çok büyük hedeflerimiz var onları da gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Bunun için gerek Ar-Ge gerekse fiziki olarak geleceğe hazır olamaya çalışıyoruz ve hazır olacağız” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı