Gündem Haberleri

  'Mladiç'le ilgili hikayeler Sırbistan'ı zora sokar'

  A.A.
  29.05.2011 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Uluslararası arenada güvenlik alanındaki uzmanları bir araya getiren “Uluslararası Güvenlik Enstitüsü” sivil toplum örgütünün program yöneticisi ve Belgrad Üniversitesi'nin Güvenlik Fakültesinde öğretim üyesi Dr. Zoran Dragişiç, “Mladiç'in saklanmasıyla ilgili hikayeler Sırbistan hükümeti açısından uygunsuz sorulara yol açabilir” dedi.

  Belgrad Mahkemesi binasının önünde gazetecilere Avrupa'nın en çok aranan savaş suçlusu ve Bosnalı Sırpların eski askeri lideri olan Ratko Mladiç'in 16 yıl  sonra tutuklanmasıyla ilgili açıklama yapan Dragişiç, Mladiç'in sağlık durumunun iyi olmadığına işaret ederek, “İki kez beyin kanaması geçiren ve zor durumda olan birinin başkalarından yardım almadan saklandığı hikayesine inanmak zordur. Eğer destek ve yardım almadan saklanıyor olsaydı, o zaman devletin güvenlik kurumları hasta ve yaşlı birisini nasıl bunca yıl yakalayamadığını sorusu ortaya  çıkar” diye konuştu.
         
  Dragişiç, “İşte bütün bu hikayeler hükümet açısından uygunsuz olabilecek  sorulara yol açabilir” ifadelerini kullandı.
        
  'KAMUOYUNUN HABERİ OLACAK'
         
  Kısa süre içinde eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemeye Mladiç'in iadesine de değinen Dragişiç, daha önce Sırbistan'ın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ve Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in de Lahey'e sevkiyatını tamamlayan Sırbistan polisinin “bu tip  sevkiyatlarda” tecrübeli olduğunu ve “bu konuda sorun beklemediğini” söyledi.
         
  Sırbistan medyasında Mladiç'in Lahey'e iadesinin Pazartesi günü  gerçekleşebileceğine ilişkin haberler yer almasıyla ilgili Dragişiç, “Bence  kamuoyu, Mladiç'in uçağı Hollanda'daki havalimanına indikten sonra sevkiyattan  haberdar olacaktır” dedi.
         
  AA muhabirinin sorusu üzerine Sırp Radikal Partisi (SRS) tarafından Pazar günü yapılması gereken eylemlerden de bahseden Dragişiç, etkili olan krizden  kaynaklanan ve Sırp toplumunda görülebilen isteksizlik nedeniyle eylem sırasında  olayların çıkmasını beklemediğini kaydetti.
         
  Mladiç, Perşembe günü Sırbistan;ın kuzeyindeki Voyvodina özerk bölgesine  bağlı Zrenyanin kenti yakınlarındaki Lazarevo köyünde, Sırbistan istihbarat servisi “BIA” ve özel polis timleri işbirliğiyle gözaltına alınmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı