Gündem Haberleri

  Mladiç'in yakalandığı haberine yalanlama

  LAHEY (A.A)
  22.02.2006 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan BM savaş suçları mahkemesinin başsavcısı Carla del Ponte, Bosna savaşı sırasında 8 bin Boşnak erkeğinin öldürüldüğü Srebreniça katliamı emrini vermekle suçlanan Sırp General Ratko Mladiç'in yakalandığı haberlerini kesin dille yalanladı.

  Del Ponte, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, dün Belgrad'dan yayılan Mladiç'in yakalandığına veya teslim olmak için görüşmelerde bulunduğuna dair söylentilerin asılsız olduğunu söyledi. Carla del Ponte, ayrıca Sırp yetkililerinin Mladiç'e ulaşabileceklerini belirterek, Sırp generalin hemen tutuklanması talebinde bulundu. Avrupa Birliği yetkililerine de seslenen del Ponte, Sırbistan'ın AB üyeliğinin Mladiç'in yakalanması koşuluyla ilişkilendirilmesine devam edilmesini istedi.

  Tanjug, dün akşam Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki televizyon kanalı TV BN'ye dayanarak, Mladiç'in Belgrad'da gözaltına alındığını duyurmuştu. Sırbistan-Karadağ hükümeti ise bu haberi yalanlamıştı, ancak Sırp basınında bu kez Mladiç'in yerinin belirlendiği ya da yetkililerle görüştüğü haberleri çıkmıştı.

  Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karaciç ve askeri lideri Mladiç, eski Yugoslavya için kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesi tarafından savaş suçlusu olarak aranıyor. Mladiç, Karaciç'le birlikte, 1995 temmuzunda Srebreniça'da yaklaşık 8 bin Müslüman erkeği ve çocuğunun katliam emrini vermekle ve 12 bin kişinin öldüğü 43 aylık Saraybosna kuşatması sırasında soykırım işlemekle suçlanıyor.

  Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, halen söz konusu mahkemede yargılanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı