Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'den Yıldırım iddiası: MKYK’dan istifa etmeli

  ANKARA
  22.05.2017 - 23:08 | Son Güncelleme: 22.05.2017 - 23:10

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Başbakan Binali Yıldırım’ın AK Parti Meclis Grup Başkanı seçilmesi durumunda Siyasi Partiler Yasası gereğince MKYK’dan istifa etmesi gerektiğini savundu. Özel, özetle şunları söyledi:

  “Siyasi Partiler Kanunu’nun 32’nci maddesi, siyasi partilerin MKYK üyelerinin o partinin Meclis’teki parti grubunun yönetim kurulunda görev alamayacağını düzenliyor. Sayın Binali Yıldırım MKYK’ya girdiyse ve genel başkanvekilliği yapacaksa, grup başkanı olamaz. Grup başkanı olursa, orada MKYK üyesi olamaz. Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu’nu uyarıyoruz, Binali Yıldırım’ı grup başkanı seçerseniz, MKYK’dan istifa etmesi lazım.”
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Abdullah Gül ve Ahmet Türk örneklerini vererek, “CHP’nin itirazları beyhude bir çaba. Her şey hukuka uygun” dedi. Turan şunları söyledi:

  “Grup başkanlığı ile yönetim kurulu üyeliği aynı görev değil. Cumhurbaşkanımızın milletvekilliği engellendiğinde Sayın Gül, hem MKYK üyeliğini hem de grup başkanlığını yürüttü.” 

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı