ANKARA HABERLERİ

MKE’den BAE’ye mühimmat ihracatı

Göksel YILDIRIM/AA
27.05.2017 - 14:27Son Güncelleme :

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 20 milyon dolarlık yeni bir ihracat anlaşmasına imza attı.

Göksel YILDIRIM/AA

Savunma sanayisinde yerli katkı payını artırmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyet gösteren MKE, yurt dışı pazarlara yönelik olarak da arayışlarını sürdürüyor. Geçen yıl 118 milyon dolarlık savunma sanayisi ürünü ihracatı gerçekleştiren MKE, bu alanda en fazla ihracat yapan kurumlar sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. MKE, 2 yılda bir düzenlenen Ortadoğu'nun en büyük, dünyanın önde gelen savunma sanayisi fuarları arasında yer alan IDEX 2017 Uluslararası Savunma Konferansı ve Fuarı kapsamında, başta yenilikçi ürünleri olmak üzere sahip olduğu kabiliyetleri sergiledi. 

20 MİLYON DOLARLIK İMZA

Kurum yöneticileri, ayrıca BAE'nin başkenti Abu Dabi’de çok sayıda heyetle bir araya geldi. BAE Hava Kuvvetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda, MKE tarafından 2018 yılında teslim edilmek üzere toplam tutarı 20 milyon doları bulan bir mühimmat anlaşması imzalandı. MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın, BAE ile MKE arasında güçlü iş birliği bulunduğunu söyledi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı destekli bir Ar-Ge projesiyle yeni geliştirdikleri mühimmatı IDEX 2017 Fuarı sırasında BAE Hava Kuvvetleri yetkililerine anlatma fırsatı bulduklarını ifade eden Taşkın, "Hemen deneme alımı talep ettiler. Bir ay içinde deneme için mühimmatı ürettik. BAE tarafı hemen teslim alarak 2 hafta içinde testini yaptı ve akabinde de 2018 yılında teslim edilmek üzere 20 milyon dolar tutarında anlaşma yaptık. Bu ihracat, bilhassa yenilikçi ürünlerin Ar-Ge'den siparişe dönüşme sürecinde rekor bir başarıdır" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden MKE’den BAE’ye mühimmat ihracatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MKE’den BAE’ye mühimmat ihracatı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı