Gündem Haberleri

  MKE önünde balonlu protesto

  A.A
  09.05.2011 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Enerji-Sen üyeleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKE) “ek ödemelerde haksızlık yapıldığı ve çalışanların baskı altına alındığı” gerekçesiyle protesto eylemi yaptı.

  Ellerinde, Türk bayrakları ve “Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz”, “MKE çalışanı üvey evlat mı?”, “Despot yönetim istemiyoruz”, “Bıçak kemiğe dayandı” yazılı dövizlerle MKE önünde toplanan grup, istemlerini dile getiren sloganlar attı.

  Burada grup adına açıklama yapan Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, KİT'lerde sözleşmeli olarak görev yapan memurlara ödenmesi gereken ek ödemeler ile ilgili artış ve bu artışlardan doğan farkların bütün kurumlarda avans olarak ödenmesine rağmen MKE'de verilmediğini söyledi.

  Farkların, devlet tarafından verilmesine rağmen kurum yöneticileri tarafından ödenmediğini ileri süren Karapınar, diğer kurumlarda 10 yılını doldurmamış memurların izinlerini 3 parça halinde kullanabildiğini, MKE'de bu konuda da haksızlık yaptığını savundu.

  MKE'de son zamanlarda bazı yöneticilerin “kraldan çok kralcılık yapma, haddi olmayan işlere karışma ve çalışanlar arasında ayrım yapma gibi illet bir hastalığa yakalandığını” öne süren Karapınar, bu hastalığa yakalanan yöneticiler nedeniyle MKE çalışanlarının huzurunun bozulduğunu, adaletsizliğin ve haksızlığın kurumun her yerinde görülür hale geldiğini iddia etti.

  Kurumda, ilgili Başbakanlık genelgeleri görmezden gelinerek sendika temsilcilerinin tayinlerinin çıkarıldığını, sendikal çalışmaların önünün kesilmek istendiğini ileri süren Karapınar, “Sendikacılık ile yöneticiliği birbirine karıştıranlar ayaklarını denk alsınlar. Makam koltuğuna kurularak devletin verdiği sıfatı başka amaçlarla kullananlar akıllarını başlarına alsınlar. Bu güzide kurum devletindir” dedi.

  Daha sonra, sendika üyeleri yanlarında getirdikleri kırmızı ve beyaz renkteki balonları patlattı. Karapınar, bu sırada, “Biliyorsunuz bu balonlar hep açılışlarda, kutlamalarda, düğünlerde kullanılır. Biz bugün silah, patlayıcı ve mühimmat üreten MKE'yi, gökyüzünü süsleyen balonlar dikkatlerini çeker de çalışanın halini görürler diye bu balonlarla protesto ediyoruz. Bizim silahımız, sesimiz, mühimmatımız yüreğimiz ve birlikteliğimizdir” diye konuştu.
  Eylemin ardından, grup dağıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı