ANKARA HABERLERİ

MKE’den iş adamlarına gelin çalışalım çağrısı

Erhan GÖĞEM/DHA
16.01.2012 - 00:00Son Güncelleme : 15.01.2012 - 21:12

MKE Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu, “Kırıkkale’de yüklenicimiz yok. İşlerimizi Kırıkkale’ye vermek istiyoruz. Gelin birlikte çalışalım. MKE’nin ağırlık merkezi Kırıkkale’dir. Türk savunma sanayisi için yapılmıştır” diyerek iş adamlarına çağrıda bulundu.

Erhan GÖĞEM/DHA

MAKİNE ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu, MKE’nin bin 24 alt yüklenici ile çalıştığını belirterek, “Kırıkkale’de yüklenicimiz yok. İşlerimizi Kırıkkale’ye vermek istiyoruz. Gelin birlikte çalışalım” diyerek iş adamlarına çağrıda bulundu.
Önsipahioğlu, Kırıkkale’deki yatırımcı, müteşebbis, iş adamı ve sanayi imalatı yapan esnaflara sunum yaptı. Önsipahioğlu, MKE’nin durumu, üretimi ve dışarıya verdiği işleri konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi. Önsipahioğlu şunları söyledi:
“Bu fabrikalar Fatih Sultan Mehmet zamanında kurulmuştur. Ana gövde aynı, ama zaman içinde güncel değişiklikler olmuştur. MKE’nin ağırlık merkezi Kırıkkale’dir. Türk savunma sanayisi için yapılmıştır. Sanayimizin lokomotif ruhudur. Okul ve ekoldür. 1 Nisan 2003 yılında ise değişimler ve reorgani-zasyonlar olmuştur. Bu tarihten itibaren kurumun yeni yol haritası çizildi. Benim dönemimle birlikte sivil üretimler kaldırıldı. Savunma sanayine yönelik üretim artırıldı ve buna ağırlık verildi. Ağırlığımızı askeri hatlara verdik. MKE’nin yaşaması için, bunu istiyorsak, kurumu geliştirmeliyiz.
ARGE çok önemli, bunu geliştiriyoruz. Kurum bazı işler haricinde bütün işlerini dışarı veriyor. Benim geldiğimde 250 alt yüklenici varken, şimdi bin 24 alt yüklenicimiz var. Fakat Kırıkkale’de yok. İşlerimizi Kırıkkale’ye vermek istiyoruz. MKE’nin Kırıkkale’de çalışan toplam 2 bin 915 çalışanı var. 21 bin 500 emeklisi var. Bunu 4’le çarparsanız MKE’den 100 bin insan ekmek yiyor. Biz böyle büyük bir aileyiz. Gelin birlikte çalışalım, üretelim. İş adamları, müteşebbisler harekete geçsin. Siz almazsanız işleri, biz mecburen Çorum’a, Antep’e ve başka yerlere vereceğiz. Bunu görün ve buna göre hareket edin. Birçok işimiz dışarı gidiyor.
61 ülkeye ihracat yaptık
Önemli olan kalite standardını yakalamak. Örneğin namluyu, Adapazarı’nda bir firmaya kaplama yaptırıyoruz. Neden Kırıkkaleliler yapmasın, Kırıkkale bunu neden yapmıyor? Geçen sene 61 ülkeye ihracat yaptık. İhracat, üretim ve karlılık rakamları artıyor. Biz devletten hiçbir şey almıyoruz. Kârlı bir kurumuz. Kendimiz üretiyor, satıyor ve maaş dağıtıyoruz. Ayrıca kâr ediyoruz. Kendi yağımızda kavruluyoruz. MKE 600 milyon lira sermayeli bir kurum. 2011’de 422 milyonluk bir ciro rakamına ulaşıldı. Üretim ve satış 2007’den bu yana sürekli artıyor. Son altı yıldır da bir artış var. Çalışanlarına aylık 130 milyon lira ödeme yapıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MKE’den iş adamlarına gelin çalışalım çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Eylül 2017, Cumartesi
 • İmsak
  04:50
 • Guneş
  06:29
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  18:53
 • Yatsı
  20:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı