Mittal: Erdemir’de azınlığa razıyız

Cüneyt UZUNOĞULLARI
16.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) yüzde 46’sının özelleştirme ihalesine girip kaybeden dünyanın en büyük uluslararası demir çelik şirketi Mittal Steel’in Sözcüsü Nicola Davidson, Mittal Yönetim Kurulu Başkanı Lakshmi Mittal’in önceki gün Türkiye’ye yaptığı ziyaretin, Erdemir’e verdikleri önemi gösterdiğini söyledi.

Davidson, ‘Sayın Lakshmi Mittal bir işadamıdır ve önemli görüşmeleri bizzat kendisi yapar. Daha önce de Mittal bu tip görüşmeler yapmıştır’ dedi. Davidson, Mittali’in çok önemli gördüğü şirketlerde azınlık hissesi de satın aldığını, Çin’li Hunan şirketinin yüzde 37 hissesinin 2005’in başında satın alındığını söyledi. Davidson, ‘Mittal azınlık hissesi konusunda esnek bir şirkettir’ dedi.

OYAK’IN PEŞİNDELER:

Bu arada, sadece Mittal’in değil, Erdemir ihalesine giren diğer yabancı şirketlerin de Oyak Grubu’nun kapısını aşındırdığı bildirildi. Erdemir’in yüzde 46.12’si için 2 milyar 770 milyon dolarla ihaleyi kazanan Oyak’ın da küresel pazarda rekabet edebilmesi ve şartnamede belirtilen yatırımları yapması için güçlü ortak ya da ortaklara ihtiyacı bulunuyor. Mittal’in yanısıra, Arcelor, Rus NLK ve Severstal ile ihaleye girmeyen İngiliz Corus’un da Erdemir ilgisi sürüyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı