Mitsubishi’yi önce jandarma denedi, Avrupalı gazetecilere izin çıktı

Emre ÖZPEYNİRCİ-Aslan BATUR
13.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mitsubishi’nin yeni pick-up modelinin 24 ülkeden 500 gazetecinin katılacağı Avrupa lansmanı için Antalya’da seçtiği parkurun jandarma bölgesinde olması, Türkiye’nin tanıtımı için de oldukça önemli olan bir organizasyonun iptal edilmesini sağlayacaktı. Önce, "Araçlar kalır, biz uğraşmak zorunda kalırız’ diye izin vermeyen jandarma aracı test ettikten sonra bu kararından vazgeçerek, Mitsubishi’ye onay verdi.

RENAULT Grubu’na bağlı Dacia’nın Logan modeli için Kapadokya’da düzenlediği uluslararası basın lansmanından sonra, bu kez Japon otomotiv devi Mitsubishi yeni pick-up modeli L200’ün Avrupa lansmanını 23 Ocak-24 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlemeyi kararlaştırdı. Ancak 24 ülkeden 500’e yakın medya mensubunun aracı test etmesi için seçilen parkurun Jandarma bölgesinde bulunması, Türkiye’nin tanıtımı içinde önemli olan bu organizasyonun iptal edilmesine yol açacaktı.

WRC PARKURUNDA YAPILDI: Jandarma, Dünya Ralli Şampiyonası’nın da (WRC) koşulduğu Toros dağları eteklerinde gerçekleşecek Avrupa lansmanına, "Bu yollarda test sürüşü olmaz. Araçlar kalır ve bu zorlu koşullarda biz uğraşmak zorunda kalırız" diyerek önce izin vermedi. Yetkililerin, ’Yolda kalmayız’ açıklamaları yeterli olmayınca, ’Jandarma testi’ gündeme geldi. Yetkililer, bu önemli organizasyonun iptal edilmemesi için bölgeye Avrupa lansmanını yaptıkları yeni L200’ü getirerek Jandarma’dan test etmelerini istediler. Bunun üzerine Jandarma araca binerek, yetkililerle birlikte test sürüşüne çıktı. Jandarma, parkurun en zorlu etaplarını test edip, aracın heryerden başarıyla geçtiğini görünce fikrini değiştirirek, organizasyona izin verdi.

JANDARMA ÇOK SEVİNDİ: Konuyla ilgili bilgi aldığımız yetkililer, "Jandarma en zorlu yerlerden bile aracın başarıyla geçtiğini görünce sevindi. Sonuçta onlarda böyle bir organizasyonun iptal edilmesini istemiyorlardı. Ancak, zorlu şartlarda meydana gelebilecek en ufak bir sorun jandarma bölgesinde olduğu için onların sorumluluğundaydı. Bu yüzden onlara araçların yolda kalmayacağını ispatlamamız gerekiyordu ve böyle bir test sürüşü gerçekleştirdik. Jandarma test sürüşünün ardından oldukça mutlu oldu ve bizi destekledi" açıklamasını yaptılar.

YENİ LANSMAN GÜNDEMDE: Bu onayın ardından rahat bir nefes alan Mitsubishi yetkilileri, 23 Ocak’ta programlandığı gibi Avrupa lansmanına başladı. 24 Şubat’ta sona erecek Antalya lansmanı, gerek Avrupa’lı gazeteciler gerekse Japon yetkililer tarafından büyük beğeni toplayınca, Mitsubishi’nin bir başka modelinin uluslararası tanıtımı içinde Türkiye takvime alındı.

24 ÜLKEDEN 500 GAZETECİ: 23 Ocak-24 Şubat 2006 tarihleri arasında düzenlenen lansmana İngiltere, Almanya, İspanya, Bulgaristan, İtalya, Polonya, Slovenya, Litvanya, Letonya, Norveç, Portekiz, Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İsrail, Romanya, İsveç, Ukrayna ve Türkiye’den 500 basın mensubu katılıyor. Organizasyonun, 8-10 Şubat tarihleri arasında Türk basın mensuplarına yönelik basın toplantısında söz alan Temsa pazarlama ve satış direktörü Yusuf Soner, böylesine büyük bir organizasyonun Türkiye’de yapılmasının çok önemli olduğunu belirterek, "Temsa olarak evsahibi olduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz" dedi. Soner, yeni L200’e çok güvendiklerini ve bu yeni yaklaşım ile mevcut yüzde 13’lük pazar paylarını yüzde 20’lere çıkarmayı hedeflediklerini de belirtti.

Jandarma onaylı L200, Ağustos’ta Türkiye’de

ANTALYA’da Avrupa lansmanı yapılan yeni L200, Mitsubishi’nin modern Avrupalı pick-up yaklaşımını yansıtıyor. Müşterilerin hem iş, hem de özel kullanımla ilgili tüm beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan yeni L200, bir kamyonetin sağlamlık özelliklerinin ötesine geçip modern bir arazi otomobilinden beklenen tasarım, konfor ve güvenlik özelliklerine uzanıyor. Sportif ve geleceğe dönük tasarımı, geniş kabini, performansı, yüksek aktif ve pasif güvenliği, manevra yeteneği, sürüş konforu, sağlamlık ve dayanıklılığı ile Yeni L200, Mitsubishi’deki altmış yıllık pick-up ve yetmiş yıllık 4x4 teknolojisinin mirasçısı olarak önceki modelin başarılarını ileriye taşıyor. Türkiye’de 2006 yılının Ağustos ayından itibaren, Temsa tarafından 4X4 Çift Kabin düz ve otomatik vites seçeneği ile satışa sunulması planlanan yeni L200, 136 beygir motor gücü, geniş iç kabini, 2.5 litre Euro4 Common Rail Turbo Dizel motoru ve düşük yakıt tüketimi ile tüketicilerin tercih edecekleri bir model olmayı hedefliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı