MUĞLA HABERLERİ

MİTSO ile TARİŞ, zeytinyağı için ile el ele

DHA
29.04.2017 - 17:05Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA'nın Milas ilçesindeki Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) yönetimi, Milas zeytinyağının değerini bulması amacıyla TARİŞ'i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Bir süre önce Milas ilçe sınırları içindeki memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına 'Milas zeytinyağı' adıyla coğrafi işaret tescili alan MİTSO coğrafi işaret standartlarına uygun kaliteli zeytinyağı üretimin arttırılması ve tüketiciye daha kolay ulaştırılabilmesi için yapılabilecekleri görüşmek amacıyla TARİŞ Kooperatifi'ni ziyaret etti. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TARİŞ Milas Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşerek Milas zeytinyağının kalitesinin korunması ve tanıtımının yapılması için önerilerini sundu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas zeytinyağının kalitesini korumak ve coğrafi işaret standartlarına uygun zeytinyağı üretmek için TARİŞ'e önem verdiklerini hatırlatarak "TARİŞ, üyeleri ve tesislerinde zeytinyağı sıktıran üreticiler, daha kaliteli zeytinyağı elde edebilmek için erken hasat ve soğuk sıkım için özendirebilir. Her yıl Milas'tan Bodrum'a geçen binlerce kişiye hitap edebilecek şekilde çevreyolu üzerinde bir satış yeri açılırsa Milas zeytinyağı tüketiciye daha kolay ulaşabilir" dedi. TARİŞ Milas Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül de coğrafi işaret alınması nedeniyle MİTSO'ya teşekkür etti. Kamil Gül "MİTSO coğrafi işaret alarak çok önemli bir iş başardı. Tabii ki, bundan sonra bize düşen de kaliteli zeytinyağı üretmek için elimizden gelen gayreti göstermektir. Biz de üyelerimizi erken hasat ve soğuk sıkım konusunda ikna etmeye çalışıyoruz. Fakat sevinerek görüyoruz ki, artık bu yönde bir bilinç oluşuyor. Zeytin hasat şenlikleri ile gıda, tarım ve hayvancılık fuarları zeytinciliğimizin gelişmesi için çok önemli. Çünkü bunlar, üreticinin eğitilmesinde çok büyük önem taşıyor. Fuarlardan ve hasat şenliklerinden önce biz, soğuk sıkım yaptığımızda zeytinyağımızın dereye akıp gideceğini sanıyorduk. Oysa şimdi, soğuk sıkımın ne kadar önemli olduğunu bu fuarlar ve şenlikler sayesinde öğrendik" diye konuştu.

Oktay ÇAYIRLI / MİLAS (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden MİTSO ile TARİŞ, zeytinyağı için ile el ele hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 17 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MİTSO ile TARİŞ, zeytinyağı için ile el ele haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı