"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Mitolojide Boğa burcu

Mitolojide, temel kaynağını Anadolu, Fenike ya da Mısır uygarlıklarından alan Boğa sembolü yoğun olarak kullanılır.

Zeus, Fenike kralı Agenor’un kızı Europa’yı görünce ona aşık olur. Eşi Hera’dan korkan Zeus, bir boğa kılığına girer ve kızın yanına yaklaşır. Kendisini Europa’ya sevdiren boğa, eğilerek onu sırtına alır ve fırlattığı yıldırımların hızıyla denize dalar. Girit’e vardıklarında beraber olan Zeus ve Europa’nın Minos ve Rhadamanthys adlı iki oğlu olur.
Boğa kültüyle ilgili diğer bir mit ise, ıstanbul Boğazı’na adını veren ıo ile ilgidir. Hera tapınağında rahibe olan ıo’yu gören Zeus, onun güzelliğine vurulur. Bunu öğrenen Hera’nın öfkesinden ıo’yu korumak için, Zeus kızı ineğe dönüştürür.
ıneğin kendisine verilmesini isteyen Hera, ıo’ya bir at sineği musallat eder. Bunun üzerine ıo deli gibi kıtadan kıtaya koşarak sinekten kurtulmaya çalışır. Bir denize ve bir boğaza adını verdikten sonra Mısır’a gider ve orada eski haline dönerek tanrıça statüsü alır.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI