OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mithatpaşa İlkokulu'nda "Eski Çocuklar" anlatıldı

DHA
12.03.2018 - 12:34Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE merkezde bulunan Mithatpaşa İlkokulu'nda Araştırmacı ve Yazar İsmet İpek tarafından, "Osmaniye'nin Eski Çocukları" konusunda konferans verildi.
Okul Müdürü İhsan Sarı, amaçlarının Osmaniye'nin önemli şahsiyetlerini ve meslek temsilcilerini buluşturarak öğrencileri bilgilendirmek ve yönlendirmek olduğunu söyledi. Osmaniye ile ilgili çok sayıda araştırması ve kitabı bulunan emekli Adana Müze Müdürü İsmet İpek, "Osmaniye’nin Eski Çocukları" konulu araştırması ile öğrencilerde dün, bugün ve yarın ilişkisinin kurulması, geçmiş ile gelecek arasında köprü olan kültürel ve doğal değerlerin tanıtılması ve korunması için bilinç uyandırılmasının istediğini belirtti. İpek açıklamasına şöyle devam etti:
"Eski Osmaniye ile ilgili başarılı çalışmalar vardır. Bunlar arasında Osmaniye’nin Eski Fotoğrafları, Eskiden Osmaniye ve Zorkun Güzel Yaylam adlı Facebook sayfalarında çok güzel fotoğraflar paylaşılmaktadır. Bu çalışmalardan ve arşivimdeki fotoğraflardan yararlanarak öğrencilerle Osmaniye tarihine yolculuk yaptık. 'Eski Osmaniye' fotoğrafları ile öğrencilerde doğa sevgisini uyandırmayı, 'Eski Evler' ve 'Eski Mahalleler' fotoğrafları ile Osmaniye kültürünü tanıtmayı ve hatırlatmayı, 'Eski Çocuklar', 'Eski Oyunlar', 'Eski Taşıtlar' ve 'Eski Okullar' fotoğrafları ile çocuklarda empati yapmayı sağlamak istedim. “Çalışkan Büyüklerimiz” adlı fotoğraflar ile de büyüklerimizin özverili çalışmalarını paylaşmak istedim. Yaş grubuna göre öğrencilere ağır geleceğini düşündüğüm konferansımın dikkatle takip edilmesine, sorularımın çoğuna doğru cevap verilmesine, apartmanda yaşayan bu yeni nesil çocuklarda eskiye dair doğru algıların var olmasına sevindim, Osmaniye’nin geleceğinden yeniden ümitlendim."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mithatpaşa İlkokulu'nda "Eski Çocuklar" anlatıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı