Gündem Haberleri

  MİT'çiye DGM yolu

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİT'in eski üst düzey yöneticilerinden Mehmet Eymür hakkında soruşturma açıldı. Çete kurup yönetmek, Çatlı'yı kullanıp korumak, CIA'ya hizmet etmek, Yeşil'le ilgili olarak Başbakanı yanıltmak gibi ağır iddialarla suçlanan Eymür, Ankara'daki evinde bulunamadı. ABD'de olduğu sanılan Eymür, bulunursa DGM'de yargılanacak.

  MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür hakkında, çete kurup yönettiği, yargısız infazlar yaptırdığı, Abdullah Çatlı'yı kullanıp koruduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı. Eymür hakkında soruşturma açılması ve gerektiğinde yargılanması için MİT Müsteşarlığı izin verdi.

  MİT Müsteşarlığı'nın, Eymür hakkında soruşturma açılması için izin vermesi üzerine Mehmet Eymür aranmaya başlandı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın arama yazısı MİT'e gönderildi. Ankara'daki evinde bulunamayan Eymür'ün ABD'de olduğu sanılıyor. Eymür hakkındaki suçlamalar konusunda ifadesinin alınması için MİT'ten yardım istendi.

  Eymür hakkında öne sürülen iddialar ise şunlar:

  MİT içinde, kendisine bağlı bir çete kurmak, bu çete marifetiyle çok sayıda kişinin öldürülmesini azmettirmek.

  Yönettiği çeteyle, yabancı işadamlarından haraç almak, çek senet tahsilatı yapmak.

  Mehmet Ali Yaprak'ın kaçırılmasını planlayıp azmettirmek.

  Abdullah Çatlı'yı kullanmak, korumak, yerini resmi makamlara bildirmemek.

  ABD haberalma örgütü CIA'ya hizmet etmek, ona istihbarat ve adam sağlamak.

  Muhalefette olduğu dönemde Mesut Yılmaz'ın telefonlarını dinletmek. Budapeşte'de Yılmaz'a düzenlenen yumruklu saldırıyı planlayıp azmettirmek.

  Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'la ilgili olarak dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'a yanıltıp gerçek dışı haberler oluşturmak.

  Kıbrıs'ta kurulu bir bankaya ortak olmak.

  Eymür'ün yeri belirlenirse bu iddialarla ilgili olarak ifadesi alınacak. Savcılık gerekli görürse Eymür hakkında DGM'ye dava açabilecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı