Gündem Haberleri

  MİT tırlarını durduran askerlerin duruşması ertelendi

  Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA)
  06.01.2015 - 12:56 | Son Güncelleme:

  ADANA’da MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili haklarında ’casusluk’ davası açılan tutuksuz 13 askerin yargılanmasına devam edildi. TIR’ların durdurulmasıyla ilgili açılan ikinci davanın bu dava ile birleştirilme ihtimali olduğundan, sanık avukatlarının isteği üzerine duruşma ertelendi.

  Adana’da 19 Ocak’ta, MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucu aralarında yarbay, yüzbaşı, üsteğmen, astsubay ve uzman çavuşların bulunduğu askerler E.T. (40), H.G. (32), Ö.K. (31), G.M. (32), H.K. (30), B.K. (30), H.Ö. (30), H.İ.K. (28), A.Y. (40), M.Ö. (30), C.K. (40), H.Ü. (29) ve S.Y. (35) hakkında, ’Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama’ suçlarından birer kez ömür boyu ve 20’şer yıla kadar hapis cezası istendi.

  Sanık avukatları, ’devlet sırrı’ nedeniyle gizlilik kararı verilen davayla ilgili olarak suçlananların asker olması nedeniyle, celse arasında görev uyuşmazlığı ve askeri mahkemede yargılanması talebinde bulunması üzerine, dosya Askeri Yargıtay Başsavcılığı’na gönderildi. İncelemesini yapan Askeri Yargıtay Başsavcılığı, ’Olay askeri göreve girmez. Jandarmanın adli görevi sırasında iddia edilen bir suçtur. Bu nedenle adli yargıda görülmesi gerekir’ görüşünde bulunmuştu.

  Bu arada Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili tamamı asker olan 19 şüpheli hakkında da 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci bir dava açıldı.

  DURUŞMA ERTELENDİ

  Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın 5’inci duruşmasında tüm sanıklar hazır bulundu. Sanık avukatları ikinci davanın ilk dava ile birleştirilme ihtimali bulunduğundan duruşmanın ikinci davadan çıkacak karardan sonraya ertelenmesi isteğinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının bu isteği üzerine duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı