Gündem Haberleri

  MİT dışarıda aktif olacak

  Ümit ÇETİN / ANKARA - SAO PAULO
  27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Brezilya’ya giden Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarlığı’na Hakan Fidan’ın atanmasıyla ilgili, “MİT’in birinci derecede ağırlıklı görevi yurt dışı istihbarattır. Bunu çok daha aktif, çok daha faal, çok daha bu noktada netice alır hale getirmemiz lazım” dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Brezilya yolunda Başbakanlık muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Erdoğan, gazetecilerin, “MİT Müsteşarlığı’na Hakan Fidan’ı atadınız. MİT’in hedeflerine ilişkin yeni bir konseptten söz ediliyor. Bu konuda neler yapacaksınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:
  “MİT’in birinci derecede ağırlıklı görevi yurt dışı istihbarattır. Yurt dışı istihbarat için de yeni müsteşarımız bu noktada atılması gereken adımları atmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürecektir. Nerede aksama var, nerede eksiklik var. Bu konuda zaten bu süreç içerisinde de belli çalışmasını yapmıştır. Bunu tabii bizlerle de paylaşacaktır. Konuşacağız, dertleşeceğiz. Benim de Cumhurbaşkanımın da, Genelkurmay’ın da en önemli noktada kaynaklarından ki, birinci derecede şahsımın dış istihbaratta orasıdır müracaat kapısı. Bunu çok daha aktif, çok daha faal, çok daha bu noktada netice alır hale getirmemiz lazım.”
  Başbakan Erdoğan, “Raporlarında mali yönden sıkıntıda olduklarını ifade etmişlerdi, bütçelerinde bir artırım olacak mı?” sorusuna da “Hiçbir mali noktada sıkıntısı yok” yanıtını verdi.

  Bahçeli’den 5 bin lira tazminat

  Bu arada Başbakan Erdoğan, kendisini ‘döneklik’le suçlayarak kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aleyhine açtığı davada 5 bin lira tazminat kazandı. Erdoğan, 4 Ekim 2009’da, MHP’nin Ankara İl Kongresinde yaptığı konuşmada, hakkında “ağır bir biçimde suçlayıcı ve küçük düşürücü ifadeler” kullandığı gerekçesiyle, Bahçeli’ye 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı.

  Kupa yabancıya gitmedi

  FENERBAHÇE taraftarı olan Başbakan Tayyip Erdoğan, Bursaspor’a kaptırılan şampiyonlukla ilgili ilk kez konuştu. Brezilya yolculuğu öncesinde gazetecilerle sohbet eden Erdoğan, Fenerbahçeli Yeni Şafak gazetesi muhabiri Erhan Seven’i “Üzülme kupa yabancıya gitmedi” sözleriyle teselli etti. Ardından da “Ben sana el vereyim kendine gel” diyerek Seven’in elini tuttu. Başbakan Erdoğan’ın Latin Amerika gezisine Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören de katıldı. Gazetecilerin “Ertuğrul Sağlam’ın şampiyon olması camiada burukluk yarattı mı” sorusuna Demirören, “Hayır, bu beni memnun etti. Bizim teknik direktörümüz de bize iki kupa getirdi” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı