Ege Haberleri

EGE

  Misket üzümünde yeni hasat zamanı

  İZMİR, (DHA)
  25 Temmuz 2015 - 01:39Son Güncelleme : 24 Temmuz 2015 - 15:21

  İZMİR’de, Boronva İlçesi’ne bağlı Çamiçi Mahallesi’nde 4 yıl önce oluşturulan 5 dönümlük bağda yetişen dünya literatürüne ‘Bornova’ adıyla giren, ancak uzun yıllardır üretilmeyen misket üzümleri 20-25 gün içinde toplanmaya başlayacak. Ayrıca Bornova misket üzümünü yetiştirmek isteyen Bornovalılara dağıtmak üzere fidanlar da üretiliyor.

  Bornova’nın unutulan değerlerini tekrar kazandırmak için birçok proje üreten Bornova Belediyesi, dünyada lezzetiyle tanınan ve en iyi şarapların yapımında kullanılan ‘misket üzümü’nü anavatınında yeniden yetiştirmek üzere 4 yıl önce bir üzüm bağı kurdu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilimsel ve teknik destekle gerçekleşen misket üzüm üretimi, Çamiçi Mahallesi’nde 5 dönümlük bir alanda yapılıyor. Dünyaca ünlü üzümün yeni sezon ürünleri 20-25 gün içinde toplanacak.

  Bornova’ya ait bir değer olan misket üzümünü kendi coğrafyasında yetiştirmek için kurulan bağda Bornova misket fidanı üretimi de yapılıyor. Bornova Belediyesi bir sonraki aşamada üreticilerle de işbirliği yaparak misket üzümünün geliştirilmesini ve daha fazla alanda üretimini sağlamak için çalışmalar yürütecek.

  Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Dünya literatürüne Bornova adıyla geçmiş ve dünyaya ilçemizden yayılan fakat uzun yıllar önce üretimi durdurulan üzümümüzün Anavatanı’nda tekrar hayat bulması bizim için büyük bir mutluluk kaynağı oluyor” dedi. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün Bornova Belediyesi için misket üzümü fidanları hazırladığını ifade eden Başkan Atila, “Toplam 1500 adet aşılı misket üzümü fidanı geçen yıllarda, Bornova’nın Çamiçi Köyü’ndeki beş bin metrekarelik alana dikildi. Bu proje ile Bornova ve İzmir yok olmuş çok önemli bir değerine yeniden kavuştu. Ben bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu sayede Bornovamız önemli bir markasını yeniden kazandı. Biz de bu markayı geliştirmek için yeni projeler üretiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı