Gündem Haberleri

  Mısırlı profesör Türkiye'de yaşama tutundu

  hurriyet.com.tr
  08.08.2014 - 09:23 | Son Güncelleme:

  Mısır'ın önemli üniversite hastanelerinden biri olan Benha Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmaoud Fawzy Atta Aly, Türkiye'de geçirdiği başarılı karaciğer nakliyle yaşama yeniden tutundu. Prof. Dr. Aly, 10 yıldır mücadele ettiği karaciğer yetmezliği için 13 akrabasını Türkiye'ye getirdi. Yapılan tetkiklerde kenddisi gibi sağlıkçı olan kardeşinin oğlu erkek hemşire Ahmed Ashraf Rızk Zarif'in dokuları uygun bulundu. Mısır'ın tanınmış hekimi olan Prof. Dr. Aly'ye Türk meslektaşı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, başarılı bir ameliyatla karaciğer nakli yaptı.

  İLAÇ TEDAVİSİ SONUÇ VERMEDİ

  2004 yılında yaşadığı şikayetler üzerine test yaptıran Mısırlı Prof. Dr. Mahmaoud'e, Hepatit C teşhisi konuldu. Uzun süre ilaç tedavisi alan Prof. Dr. Muhmuoud, hastalığı bir türlü yenemedi. Yoğun çalışma temposu ve yetersiz kalan ilaç tedavisi sonucu Hepatit C, karaciğerde önemli sorunlara neden oldu.

  SON AŞAMADAYDI

  Her geçen gün ilerleyerek karaciğerini çalışmaz hale kadar getiren Hepatit C, Prof. Dr. Mahmaoud'un yaşamını da olumsuz etkilemeye başladı. Mısır'daki hastanelerin yetersiz imkanlarında tedavi olmaya çalışan Mahmaoud, her geçen gün durumu kötüleşince internet sayesinde organ nakli yapılan ülkeleri ve doktorları araştırmaya başladı. Karnındaki şişlik her geçen gün artan Prof. Dr. Mahmaoud, Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat'ın bilgilerine ulaştı. Hemen randevu alarak İstanbul'a gelen Mahmaoud, meslektaşı Prof. Dr. Polat tarafından muayene edildi. Türkiye'de karaciğer yetmezliği çeken birçok hastaya yaptığı başarılı nakillerle yeniden sağlığına kavuşturan Prof. Dr. Polat, Mısırlı meslektaşı Prof. Dr. Mahmaoud'a karaciğer yetmezliğinin son aşamasına geldiğini ve tek çarenin karaciğer nakli olduğunu belirtti.

  12 KİLO ASİT BOŞALTIDI

  Karaciğer yetmezliğinin son aşamasında olduğu için acil nakil yapılması gereken Prof. Dr. Mahmaoud ve gönüllü karaciğer vericisi erkek hemşire yeğeni Ahmed, Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrah ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat veMısırlı profesör Türkiyede yaşama tutundu ekibi tarafından geçtiğimiz hafta karaciğer nakli için ameliyata alındı. Önce Karaciğer yetmezliği nedeniyle karnında biriken tam 12 kilo asit boşaltıldı. Daha sonra ise başarılı bir şekilde vericiden alınan karaciğer yine başarılı bir ameliyat ile Prof. Dr. Mahmaoud'a nakledildi. 8 saatlik bir ameliyattan sonra yeni ve sağlıklı karaciğerine kavuşan Mısırlı Prof. Dr. Mahmaoud, taburcu edileceği günü bekliyor.

  KARACİĞER VEREN DE SAĞLIKÇI

  Ülkesindeki yetersiz şartlar nedeniyle bir türlü tedavi yaptıramadığı için uzun zamandır karaciğer sorunu yaşayan Mısırlı Prof. Dr. Mahmaoud Fawzy Atta Aly, hemen ülkesindeki yakınlarına haber göndererek kendisi için uygun bir karaciğer vericisi bulunmasını istedi. Akrabaları arasında çok sevilen Mahmuoud, için Mısır'da yaşayan tam 13 akrabası gönüllü olarak kendisine karaciğer verebileceklerini belirttiler. İlk uçakla hemen İstanbul'a gelen gönüllü vericilere yapılan tetkiklerde yine bir sağlıkçı olan kardeşinin oğlu erkek hemşire Ahmed Ashraf Rızk Zarif'in dokuları uygun çıktı.

  BAŞARILI NAKİLLER BENİ ÇOK ETKİLEDİ

  Hastalığını seneler önce bilmesine rağmen ülkesindeki yetersizler nedeniyle tedavi ya da nakil yaptıramadığını belirten Prof. Dr. Mahmaoud, "Mısır'da son senelerde organ nakli yapan birkaç hastane açıldı. Ancak o hastanelerin doktorlarının çoğu yabancı olduğu için ve yüksek fiyatlara hasta kabul ediyorlar. Hem başarılı operasyonlar yaptığı. hem de nakil konusunda adı yurt dışında çok duyulan meslektaşım Kamil Yalçın Polat'ı tercih ettim. İnternette meslektaşım Prof. Dr. Yalçın Polat'ın başarılarını görünce hemen kendimi onun başarılı ellerine bıraktım. Nakil operasyonu üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen şimdi çok iyiyim. Ülkemdeki tüm hastaları buraya göndermek için elimden geleni yapacağım" dedi.

  SİHİRLİ BİR DEĞNEK

  Mısırlı meslektaşına başarılı bir karaciğer nakli yapan Prof. Dr. Yalçın Polat, "Mahmaoud hastanemize muayene için geldiğinde karaciğer yetmezliğinin son aşamasındaydı. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyordu. Hemen nakil yapılmasını gerekiyordu. Yine bizim gibi bir sağlıkçı vericisinden aldığımız karaciğeri başarılı bir şekilde nakil yaptık. Karaciğer nakli ölümle burun buruna kalan hastalara bir sihirli değnek değdirerek iyi yapmaktır. Onları yeniden normal yaşama döndürmesi bizleri çok mutlu ediyor. Bir meslektaşıma yaptığım nakil beni ayrıca mutlu etti. Çünkü başarılı bir karaciğer nakli ile iyi olan Prof. Dr. Muhmaoud'da kendi hastaları için güzel şeyler yapacak" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı