Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mısır'daki kaos Hamas'ı etkileyecek

  FT
  08.02.2011 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Mısır'daki isyan esnasında cezaevlerinden çok sayıda Hamas militanı kaçtı. Demokratik bir hükümetin gelmesi, Hamas için uzun dönemde daha çok fırsat getirebilir.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Filistinli Ayman Noyfal için, Mısır’daki isyan hareketi en büyük hayallerinin gerçeğe dönüşmesi oldu. Hamas üyesi olduğu için Mısır’da tutuklanan ve henüz iki hafta önce hapishanede güçten düşen Noyfal, günler süren yolculuğun ardından Sina Yarımadasındaki bir mülteci kampına ulaştı.

   

  Hamas’ın askeri kanadında yer alan Noyfal, üç yıl önce bir ziyaret için gittiği Mısır’da tutuklanmıştı. Bugün, sekiz arkadaşıyla beraber, Mısır-Gazze sınırındaki bir tünelin yardımıyla iyice güvenli bölgeye kaçmış durumda. Noyfal ve diğer tutukluların bu kadar kolay kaçabilmesi, hem İsrail, hem de Gazze ile sınırı bulunan Mısır’ın hala çok yıpranmış bir halde olduğunu gözler önüne seriyor.

    

  Yetkililere göre, Mısır’ın Sinai bölgesindeki El-Ariş kentinde yetkililerin yerinde yeller esiyor. Yerel halk, polis ve İşişleri Bakanlığı yetkililerinin görevlerini terk ettiğini, güvenliğin sadece “birlik hissinden” sağlandığını belirtti.

   

  GAZZE NASIL ETKİLECEK?

  Kısa dönemde, Mısır’da yaşanan kargaşa Gazze ve Hamas hükümeti için sorun oluşturacak. Petrol, yakıt, beton ve kaçakçılığın kaynağını oluşturan diğer önemli ürünlerin ticareti durma noktasına gelirken, Sina Yarımadasında kaçakçılık gittikçe güçleşiyor.

   

  Sinai’de tünel işletenler, Sina’den geçmek zorunda kalan her kamyon için ek 100 dolar ödemek zorunda kalıyor.

   

  Uzun dönemde ise Mısır’daki karışıklık Hamas ve Gazze’deki halk için fırsat getirebilir. Mısır’da demokratik bir hükümetin iktidara gelmesi, Gazze-Mısır sınırının açılmasını ve ticaretin serbestçe yapılmasını sağlayabilir.

   

  Bu durumda, ekonomisi gelişecek ve yaşam koşulları artacak olan Gazze’de, Hamas’ın üzerindeki en büyük baskılardan biri de yok olmuş olacak.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı