Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır'da tren faciası

  A.A.
  21 Ağustos 2006 - 08:46Son Güncelleme : 21 Ağustos 2006 - 14:10

  Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyinde sabah erken saatlerde meydana gelen, onlarca kişinin öldüğü, 160'tan fazla kişinin yaralandığı haber verilen tren kazasındaki can kaybı konusunda çelişkili bilgiler alınıyor.

  Sabah 07:00'de başkent Kahire'nin yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Kalyub kasabası yakınında iki tren çarpıştı.  Dört vagonun raydan çıkarak devrildiği belirtilen kaza sonucu çıkan yangının söndürüldüğü kaydedildi. 

  En son bir güvenlik kaynağının kazada 80 kişinin öldüğünü, 163 kişinin yaralandığını bildirdiğinin duyurulmasından sonra, ölü sayısını Mısır'ın resmi haber ajansı MENA 51, uydudan yayın yapan Katar'ın El Cezire televizyonu 65 olarak verdi.

  Bu arada öğle saatlerinde, kurtarma görevlilerinin hala cesetleri enkaz altından çıkarmaya çalıştığı haber verildi.
  Mısır'da 2002 yılından bu yanaki en büyük demiryolu felaketi olarak nitelenen bugünkü tren kazasında, bir güvenlik kaynağına göre 163 kişi yaralandı. Kaynak, ölü sayısının onlarca olduğunu söyledi, kesin sayı belirtmedi.
  Kazanın nedeni konusunda henüz açıklama yapılmazken, olay yerindeki bir yetkili kazayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

  MENA ise, görgü tanıklarına dayanarak, saat 07:00'deki kazanın, bir uyarıyı dikkate almayan makinistlerden birinin diğer trene arkadan çarpmasıyla meydana geldiğini duyurdu.

  Bölgeden gelen çeşitli haberlerde de çarpışmanın etkisiyle hareket halindeki trenin motorunun alev aldığı, trenlerden birinin raydan çıkarak devrildiği ve dört parçaya bölündüğü kaydedildi. Tarihinde büyük tren kazaları bulunan Mısır'da şubat 2002'deki en büyük tren kazasında 363 kişi hayatını kaybetmişti.

  Tarihinde büyük tren kazaları bulunan Mısır'da Şubat 2002'deki en büyük tren kazasında 363 hayatını kaybetmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı