Gündem Haberleri

  Mısır'da silahlı saldırı

  A.A.
  28.01.2012 - 23:53 | Son Güncelleme:

  Mısır'ın ünlü turistik beldesi Şarm El Şeyh'de meydana gelen silahlı saldırıda, bir Fransız turistin hayatını kaybettiği, bir Alman turistin ise ağır yaralandığı bildirildi.

  Mısır medyasının polis yetkililerine dayanarak verdiği haberlere göre, bugün öğle saatlerinde meydana gelen saldırıda, beldede tatil amaçlı bulunduğu belirtilen 42 yaşındaki bir Fransız turist hayatını kaybetti. Eş Şeruk Gazetesi, olayda bir Alman turistin de ağır yaralandığını iddia etti fakat bu iddia yetkililerce henüz doğrulanmadı.

  Olayın nasıl geliştiğine ilişkin ise bölgeden farklı haberler geliyor. Bazı polis yetkilileri, olayın, daha önce yakınları polis tarafından öldürülen Bedevi kabilelerine mensup kişilerin bir araç ile Şarm El Şeyh'in eski pazar bölgesine gelerek hedef gözetmeksizin ateş açmaları sonucunda yaşandığını öne sürdü.
  Askeri yetkililerin iddiasına göre ise, bölgede şubesi bulunan bir bankaya soygun için gelen saldırganların açtığı ateş sonucunda Fransız turist hayatını kaybetti.
  Olaydan sonra saldırganlar ile polis arasında kısa süreli kovalamaca yaşandığı kaydedilirken, polis ve askeri birliklerin, saldırının faillerinin yakalanması için çalışma başlattıkları ifade edildi.

  Olayda hayatını kaybeden Fransız turistin cenazesinin otopsi yapılmak üzere Şarm El Şeyh Uluslararası Hastanesi morguna kaldırıldığı öğrenilirken Fransa'nın Kahire Büyükelçiliği yetkililerinin, cenazeyi Fransa'ya göndermek üzere Şarm El Şeyh'e hareket ettikleri belirtildi.

  Saldırının ardından Şarm El Şeyh kentinde turizm sektöründe çalışan işçiler gösteri yaparak şehirlerarası yolu trafiğe kapattı. Mısırlı turizm çalışanları düzensizlik ve Bedevi saldırılarının ülke turizmini öldürdüğünü savundular.

  Yıllık 14 milyar dolar tutarında ortalama turizm gelirine sahip olan Mısır'da, halk ayaklanmasının yaşanmasının ardından bu gelirin 2011 yılı içerisinde yüzde 30 oranında düştüğü, rezervasyonların iptali dikkate alındığında, 2012 sonunda ülkenin turizm gelirlerinde yüzde 50 oranında bir düşüş tahmin ediliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı