Mısır'da mide bulandıran yasaya sert tepki

27 Nisan 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Nisan 2012 - 23:49

Mısır Ulusal Kadınlar Konseyi, parlamentoya 14 yaşındaki kızların evlendirilebilmesine izin veren ve erkeklere ölen eşleriyle öldükten sonraki altı saat içinde cinsel ilişkiye girebilme hakkı tanıyan iki yasanın reddedilmesi çağrısı yaptı.

El Arabiya’nın bildirdiğine göre, Konsey Başkanı Dr. Mervat el Talavi, Mısır Halk Meclisi Başkanı Dr. Saad el Katatni’ye bir mesaj göndererek, Mısırlı kadınların, özellikle Hüsnü Mübarek’in geçen yıl Şubat ayında iktidarı bırakmasının ardından yaşadığı sıkıntıları iletti.

 

Talavi’nin mesajının detayları El Ahram gazetesi yazarı Amro Abdul Samea’nın köşesinde yer aldı. Makaleye göre Talavi, 14 yaşına gelen kız çocuklarının evlendirilebilmesine izin veren bir yasa ile erkeklere, eşleriyle ölümünden sonraki altı saat içinde cinsel ilişkiye girebilme hakkı veren yasanın kabul edilmemesini istedi.

 

Abdul Samea, makalesinde, “Talavi, mesajında gelecekle ilgili kalkınma planlarında yer alacak, kadınların dışlanması ve konumlarının zayıflatılmasına neden olacak yasaların ülkedeki insani kalkınmaya olumsuz etki yapacağını çünkü kadınların ülke nüfusunun yarısını oluşturduğunu söyledi” diye konuştu.

 

TEPKİLER ARTIYOR

Bir erkeğin, ölmüş eşiyle ilişkiye girmesi, Faslı bir din adamının Mayıs 2011’de konuyla ilgili açıklamaları üzerine gündeme gelmişti.

 

Zemzemi Abdul Bari, nikahın ölümden sonra da geçerli olduğunu belirterek, kadınların da aynı hakka sahip olduğunu ifade etmişti. Zemzemi’nin bu sözleri Mısır’da bir yıl sonra meclisin gündemine girdi.

 

Ülkenin tanınmış gazetecilerinden, televizyon sunucusu Cabir el Karmuti, ON TV’deki programında Abdul Samea’nın makalesine atıfla, “Veda Seksi” yasası olarak bilinen taslağı eleştirdi.

 

Karmuti, “Bu çok ciddi bir durum. Anayasayı hazırlayacak bir panelin böyle bir yasayı görüşmesi nasıl mümkün olabilir? Abdul Samea, Talavi’nin Katatni’ye gönderdiği mesajı gözleriyle görmüş mü? Bu inanılmaz bir şey. Bir eşe böyle bir hak vermek kabul edilemez. İnsanlar gerçekten böyle mi düşünüyor?” diyerek yasaya tepki gösterdi.

 

MÜBAREK YASALARI DEĞİŞİYOR

Mısır'da Mübarek döneminde kadın haklarını korumak için çıkarılan yasalar parlamentonun çoğunluğunu oluşturan İslamcıların gündeminde önemli yer tutuyor.

 

İslamcıların kaldırılmasını talep ettiği yasalar arasında, kadınların kocalarından izin almaksızın boşanabilmelerine hak tanıyan yasa öne çıkıyor. 

 

Parlamentodaki İslamcılar bu yasaların "aileleri yok etmeyi hedeflediğini" iddia ederek kaldırılmalarını istiyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 81 Yorum }
 • gülseren zamantıoğlu 27.4.2012 13:51:44
  iğrenç...iğrenç...iğrenç...
 • HAKAN DENİZ 27.4.2012 10:13:22
  Dün Suudi Arabistan bugün Mısır'dan.Bu sapıkça ve iğrenç konular neden hep islam dinini elden bırakmayan ülkelerden çıkıyor acaba?Bazıları kendi kirli emellerini gerçekleştirmek için dinimizi alet ediyorlar.Atamızı daha iyi anlıyoruz değil mi şimdi?
 • ata tasdmr 27.4.2012 05:36:15
  BU SAPIKTIR,MÜSLÜMAN DEĞİLDİR.MÜSLÜMAN GÜZELLİĞİ KABUL,ÇİRKİNLİĞİ RED EDER.
 • fatma gülden gülçiçek 27.4.2012 02:40:10
  Tanrım bu yazılanlar doğru mu..??Aklından bile geçiremez normal insan bunu.Mısırlılar derhal bir referanduma gitmeli.. Allah ıslah etsin demek lazım...
 • fahrettin şair 27.4.2012 02:24:43
  ARAP BAHARI MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI.ÖLMÜŞ EŞLE CİNSEL İLİŞKİYİ YASALAŞTIRMAYA ÇALIŞANLAR HALKINA NE VEREBİLİR????????
 • al gu 27.4.2012 02:20:20
  "öldükten sonraki altı saat içinde cinsel ilişkiye girebilme"; bunlar delirmis olmali!
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid