Dünya Haberleri

  Mısır'da kiliseye bombalı saldırı: 17 ölü

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  01.01.2011 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Mısır'ın İskenderiye kentinde bir kilise yakınında meydana gelen patlamada 17 kişi öldü. Yeni yılın ilk dakikalarındaki patlamada çok sayıda kişi de yaralandı.

  SALDIRI SONRASI ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ/Foto Galeri

  Mısır İçişleri Bakanlığı, saldırının bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirilme ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı.

  Bakanlık'tan yapılan açıklamada, bombalama eylemine "yabancı unsurların" katıldığına dair belirtiler olduğu da ifade edildi.

  Yetkililer, 17 kişinin yaşamını yitirdiği olayda yaklaşık 70 kişinin de yaralandığını bildirdi.

  Polisin yaptığı ilk açıklamalarda, Azizler Kilisesi'nin önünde bombalı bir aracın infilak ettiği ifade edilmişti.

  Görgü şahitleri, patlamanın yeni yılın ilk dakikalarında meydana geldiğini ifade etti. Yetkililer daha önce ölü sayısını 21 olarak açıklamıştı.

  İHSANOĞLU'NDAN KINAMA

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, çok sayıda masum insanın hayatını kaybettiği "bombalı terörist saldırıyı" sert bir dille kınadı.

  Genel Sekreter, konuya ilişkin açıklamasında, Mısır Devleti ve halkına başsağlığı dileklerini iletirken, hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına sabır ve yaralılara da acil şifalar diledi.

  Genel Sekreter İhsanoğlu, "bu hain saldırının yeni yıl kutlamalarına denk gelmesinden ötürü duyduğu derin üzüntüyü" ifade etti.

  İhsanoğlu, "başta İskenderiye şehri halkı olmak üzere bütün Mısırlıları ülkelerini bölmek, ayrılık ve kargaşa çıkartmak isteyen kişilerin kirli oyunlarına alet olmamaları konusunda" uyardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı