Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır'da büyük gün

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  01 Şubat 2011 - 10:24Son Güncelleme : 01 Şubat 2011 - 21:38

  Mısır'ın başkenti Kahire'de hükümet karşıtları “1 milyon kişi protestosu” için sokağa indi. Protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin sayının 1 milyonu aştığı belirtildi. Kahire'de askeri üniforma satan iki mağazanın yağmalanmasının ardından ordu, üniforma giyen sivillerin ağır cezalara çarptırılacağını açıkladı. El Arabiya televizyonu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in konuşma yapacağını duyurdu.

  MISIR'DA BİR MİLYON AYAK SESİ / WEB TV

  HALK TAHRİR MEYDANI'NA AKIN EDİYOR / FOTO GALERİ

  GOOGLE VE TWITTER MISIR'DAKİ İNTERNET YASAĞINI DELDİ

  Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e karşı yürütülen protestoların 8'inci gününde göstericiler, şu ana kadarki en geniş katılımlı halk yürüyüşü için seferber oldu.  

  Protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'nda toplanan ve Mübarek aleyhinde sloganlar atan göstericiler, ülkeyi 30 yıldır demir yumrukla yöneten Mısır liderinin maketini kurdukları darağacında sallandırdı.

  "Defol Mübarek" sloganları atan göstericilerin, İsrail ve ABD'ye de tepki gösterdiği bildirildi.

  Kahire'yi İskenderiye, Beni Suef, İsmailiye ve Feyyum kentlerine bağlayan karayolları ile otobanların ulaşıma kapatılmasına rağmen protestocular, Tahrir Meydanı'na akmaya devam ediyor.

  Havadan helikopterlerle saniye saniye izlenen Kahire'yi bu kentlere bağlayan yolların ordu denetiminde olduğu, acil durumlar dışında hiçbir şekilde ulaşıma izin verilmediği belirtilirken, polisin Mübarek'in evinin çevresini dikenli tellerle çevirdiği ifade edildi.

  Uluslararası haber ajansları, Tahrir Meydanı'nda yüz binlerce kişinin toplandığını bildirirken, El Cezire televizyonu meydan ve çevresindeki sokaklardaki insan sayısının 2 milyon olduğunu bildirdi.

  Hürriyet.com.tr'nin görüştüğü Mısır'daki kaynaklar, protestocuların TSİ 18.00'de meydandan Başkanlık Sarayı'na doğru yürüyüşe geçeceğini aktardı. Ancak henüz meydanda böyle bir hareketlilik gözlemlenmedi.

  El Cezire de göstericilerin hedefledikleri kalabalığı yakalamaları halinde meydandan Başkanlık Sarayı'na yürüyeceklerini bildirmişti.

  İSKENDERİYE'DE DE YÜZ BİNLER SOKAKTAYDI

  Ülke genelinde Kahire'den sonra en geniş katılımlı gösteriler Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de gerçekleşti. İskenderiye'de de yüz binlerce protestocu, Mübarek'in ülkeden ayrılması için yürüdü.

  Kent merkezindeki cami önünde toplanan, yüzleri gülen kalabalığın oluşturduğu kortejin 5 kilometreyi bulduğu, ancak birçok göstericinin paralel yollardan yürüdüğü için kesin sayı vermenin mümkün olmadığı belirtildi.

  ORDUDAN ÜNİFORMA UYARISI

  Öte yandan Kahire'de askeri üniforma satan iki mağazanın yağmalanmasının ardından ordu, üniforma giyen sivillerin ağır cezalara çarptırılacağını açıkladı.

  Vatandaşların, ordu birliklerinden ayrı gezen ve kendisini asker olarak tanıtan şahıslara karşı dikkatli olmaları konusunda da uyarıldığı bildirildi.

  Kahire'de av malzemeleri satan bazı dükkanlardan silah ve av malzemelerinin de çalındığı belirtilirken, Mısır televizyonu, Giza bölgesinde polisin özel bir operasyonla  yağmacılık yaptığı iddia edilen 70 kişiyi tutukladığını bildirdi.

  BARADEY CUMAYA KADAR SÜRE VERDİ

  Bu arada, muhalif lider Muhammed El Baradey, El Arabiya uydu kanalına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mübarek'e ültimatom vererek, "Hüsnü Mübarek cumaya kadar iktidarı terk etmeli" dedi.

  Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk'e de bir açıklama yapan Baradey, "Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek canını kurtarmak istiyorsa, ülkeyi terk etmeli" ifadesini kullandı.

  Baradey, kalıcı barışın diktatörlerle değil, demokrasiyle sağlanabileceğini söyledi.

  “Mübarek'in gideceği konusunda ikna oldum" diyen El Baradei, "Mısır ordusunun halkın yanında yer alacağına inandığını, ordunun kendi halkını vuracağını düşünmediğini" ifade etti.

  Baradey, geçiş sürecinde cumhurbaşkanlığı koltuğunu düşünüp düşünmediği sorusuna da "Tüm insanlar, onlar için yapabileceğim bir şeyler olduğu konusunda mutabık kalırlarsa, bunu onlar için yaparım" yanıtını verdi.

  ABD'nin Kahire Sefiresi Margaret Scobey'nin Baradey ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

  Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada, Baradey'in Amerikan sefiresi ile görüşmesinin, “farklı Mısırlı gruplarla temaslar bütünü  dahilinde” yapıldığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley de Twitter üzerinden Scobey-Baradey görüşmesini teyit etti.

  MÜSLÜMAN KARDEŞLER'DEN HÜKÜMETE MÜBAREK RESTİ

  Mısır'da Müslüman Kardeşler'den yapılan açıklamaya göre, muhalif grupların oluşturduğu koalisyon, Mısır hükümetine, demokrasiye geçiş konusundaki görüşmelere sadece Mübarek'in çekilmesi halinde başlayacaklarını söyledi.

  Müslüman Kardeşler grubunun üyesi olan eski milletvekili Muhammed el Beltagi, "Bizim öncelikli isteğimiz Mübarek'in gitmesi. Sadece bunun ardından ordu teşkilatıyla huzurlu bir iktidar değişiminin detayları konusunda diyalog  başlatabiliriz" dedi.

  Beltagi, muhalefetin, Müslüman Kardeşleri, Muhammed El Baradei'nin önderliğini yaptığı Değişim İçin Ulusal Birlik'i, siyasi partileri ve Kıptiler gibi belirli bir takım grupları kapsayan bir şemsiye grup altında toplamaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

  ABD'DEN ÜLKEYİ TERK EDİN ÇAĞRISI

  ABD, Mısır'da zorunlu olan personel dışındaki elçilik görevlileri ve ailelerinin ülkeyi terk etmelerini emretti.

  Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, kararın "son olaylar ışığında alındığı" belirtilerek, bakanlığın sivil Amerikan vatandaşlarını Mısır’dan tahliye işlemlerine devam edeceği de kaydedildi.

  ORDU, PROTESTOCULARA KARŞI GÜÇ KULLANMAYACAK

  Mısır'da dün gösterilerin yedinci gününde ordudan keskin bir açıklama geldi. Devlet televizyonunun yayınladığı ve halkın taleplerinin “meşruiyetine” birkaç kere vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Mısır’ın büyük halkına, halkın meşru haklarını tanıyan silahlı kuvvetleriniz Mısır halkına karşı güç kullanmadı ve kullanmayacak. Barışçıl ifade özgürlüğü herkesin hakkıdır. Silahlı kuvvetler, yüce Mısır halkının meşru taleplerinin farkındadır ve bunları tanımaktadır. Silahlı kuvvetlerin sokaktaki varlığı sizin iyiliğiniz ve güvenliğiniz içindir. Bu büyük halka karşı güç kullanılmayacaktır.”

  SON İNTERNET SAĞLAYICISI DA KESİLDİ

  Kahire'deki büyük protesto öncesi, Mısır'daki son faal internet servis sağlayıcısının da engellendiği, siyasi krizin ortasındaki bu ülkenin dünya  ile ilişkisinin tamamen kesildiği bildirildi.

  İnternet gözleminde uzman ABD'li web sitesi Renesys'ten yapılanaçıklamada, Mısır'daki son internet servis sağlayıcısı Noor şirketinin engellendiği belirtildi.
           
  STK'LAR DA "İSTİFA ET" DEDİ

  Mısır'da 50 insan hakları örgütü yayınladığı ortak bildiriyle, en az 125 kişinin öldüğü ülkenin kan gölüne dönmemesi için, Mübarek'i iktidardan çekilmeye davet etti.

  Kahire İnsan Hakları Araştırmaları Merkezi, Mısır Ekonomik ve Sosyal Haklar Derneği ve Arap Adli Bağımsızlık Merkezi gibi sivil toplum kuruluşlarının da aralarında bulunduğu Mısır'ın en önemli insan hakları koruma örgütleri, Cumhurbaşkanı Mübarek'in Mısır halkının talebine saygı göstermesi ve ülkenin kan gölüne dönmemesi için iktidardan çekilmesi gerektiğini bildirdiler.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avustralyalı mevkidaşı Kevin Rudd'la düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin Mısır konusunda sessiz kaldığı yönündeki haberlere karşı çıktı.

  Davutoğlu, “Sessiz kalmışız gibi görüntü verilmeye çalışılıyor hatta bazı basın mensupları aynı konuşmada bu konu iki kere dile getirilmesine rağmen hiç dile getirilmediğini söylüyorlar” diye konuştu.

  32 YIL SONRA İLK KEZ

  Diğer yandan İsrail, Mısır’da meydana gelen halk ayaklanmasından dolayı 1979 barış anlaşmasından beri ilk kez Mısır askerlerinin Sina Yarımadası’ndaki Şarm El Şeyh’e girmesine izin verdi. Tel Aviv’le varılan uzlaşma sonucu, Mübarek rejimini tehdit eden ayaklanmaya karşı önlem olmak üzere 800 Mısır askeri turistik Şarm El Şeyh’e girdi.

  Haaretz gazetesinin haberine göre, Mısır ve İsrail arasında 1979 yılında imzalanan barış anlaşması çerçevesine İsrail, işgal ettiği Sina Yarımadası’nı Mısır’a geri vermiş, Kahire yönetimi de buna karşılık yarımadayı askerden arındırmayı kabul etmişti.

  İsrailli yetkililer, Mısır’daki gelişmelerin bölgedeki istikrarı tehdit etmesinden çekinen Netanyahu hükümetinin, Mübarek rejimine yönelen olaylara karşı iki tabur askerin Sina Yarımadası’na girmesine izin verdiğini duyurdu.

  İsrail, Mısır’daki gelişmelerin yaratacağı istikrarsızlığın sertlik yanlısı Filistinli grupların işine yaramasından korkuyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrailli bakanların Mısır’daki olaylarla ilgili kamuoyunun önünde yorum yapmasını da yasakladı.

     

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı