Gündem Haberleri

  Mısır ve Hamas İsrail'i suçladı

  Hürriyet Planet
  07.08.2012 - 12:52 | Son Güncelleme:

  Mısır-İsrail sınırında önceki gün düzenlenen ve 16 Mısırlı polis memurunun ölümüne neden olan saldırıyla ilgili olarak Müslüman Kardeşler ve Hamas İsrail’i suçladı. Mısır kamuoyunda da İsrail’le ilişkilerin kesilmesi gündemde.

  Gazze’deki Hamas yönetiminin başbakanı İsmail Haniye, Kerem Şalom’da düzenlenen saldırının kurbanları için Gazze’de bulunan Mısır Büyükelçiliği önünde kılınan toplu cenaze namazına imamlık etti.

   

  İŞTE İSRAİL'İN MİLİTANLARI VURDUĞU AN / WEB TV

   

  Yüzlerce Mısırlı ise İsrail’in Kahire Büyükelçisi’in konutu önünde protestolar düzenlerken, hükümetin İsrail’le ilişkilerini kesmesini talep etti. İsrail ise dün tansiyon nedeniyle kapatılan Kerem Şalom sınırını bugün yeniden açma kararı aldı.

   

  Hamas ise saldırıyla ilgili kendisine yöneltilen eleştirileri reddederken, Haniye, Hamas-Mısır güvenlik koordinasyonu kurulması için çağrıda bulundu. Haniye, “Bir Filistinlinin Mısırlı kardeşlerimizin öldürülmesine herhangi bir şekilde dahil olması mümkün değildir” diye konuştu.

   

  Hamas Başbakanı, “Mısır’ın güvenliği Filistin’in güvenliğidir. Mısır’ın güvenliğinden taviz vermek Filistin’in güvenliğinden taviz vermektir” derken, saldırının metotlarının İsrail’in bir şekilde olayda parmağı olduğuna işaret ettiğini belirtti.

   

  Kahire Büyükelçiliği önünde protesto düzenleyen Mısırlılar da benzer şeyler söyledi. Bir protestocu, "Bunun arkasında İsrail'in olduğu açık. İsrail'le tüm ilişkilerin kesilmesini istiyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı