Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mısır-Sudan arasındaki kontrol noktası geçişe açılıyor

  AA
  26 Ağustos 2012 - 17:03Son Güncelleme : 26 Ağustos 2012 - 17:03

  Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, Nil Nehri'nin batı yakasında bulunan Mısır-Sudan arasındaki kontrol noktasının gelecek ay geçişe açılacağına dair anlaşma yapıldığını bildirdi.

  Kahire'de Sudan Dışişleri Bakanı Ali Ahmed Kırti ile bir araya gelen Amr, toplantının ardından mevkidaşı ile ortak açıklama yaptı.
  Amr, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atıldığını belirtti.

  Nil Nehri'nin batı yakasında bulunan Mısır ve Sudan arasındaki kontrol noktasının gelecek ay geçişe açılacağını söyleyen Amr, “Bu yolun kullanıma açılması iki ülke arasında yaşanan geçiş problemini ortadan kaldıracaktır. Öyle ki Mısırlı bir vatandaş İskenderiye'den, Hartum'a arabasıyla rahatça gidebilecek” dedi.

  Görüşmede, iki ülkenin tarım ve hayvancılık gibi pek çok alanda ortak hareket edebilmelerine imkan verebilecek formüller üzerine fikir yürütüldüğünü ifade eden Amr, “Mısır Merkez Bankası, Sudan'ın başkenti Hartum'a şube açacak” diye konuştu.

  Sudan Dışişleri Bakanı Kırti de iki ülke arasında varılan anlaşmaların, Mısır-Sudan arasındaki geçişi hızlandıracağını, ticareti güçlendireceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı