Dünya Haberleri

  ‘Mısır savaşta’

  Hürriyet Haber
  02.07.2015 - 21:39 | Son Güncelleme:

  Mısır’da geçen pazartesi Başsavcı Hişam Bereket’in suikast sonucu öldürülmesinin ardından dün ülkenin İsrail ile Gazze Şeridi’ne komşu Sina Yarımadası’nda terör örgütü IŞİD çok sayıda ordu ve polis noktasına saldırdı. En az 64 Mısır güvenlik gücü mensubu öldü. F-16’lar Şeyh Zuveyd kasabasında mevzilenen militanları bombaladı. Kabine toplantısı sonrası konuşan Mısır Başbakanı Mahlab, “Mısır gerçek bir savaşta” dedi.

  ‘Mısır savaşta’ Kahire'de Müslüman Kardeşler’e baskın

  MISIR’ın İsrail ve Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’yle komşu olan Sina Yarımadası, dün terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kolu Sina Vilayeti’nin ordu ve polis noktalarını hedef alan şiddetli saldırılarına sahne oldu. Saldırılar, geçen pazartesi Mısır Başsavcısı Hişam Bereket’in başkent Kahire’de suikast sonucu öldürülmesini izliyor. IŞİD militanları dün sabah Sina’daki ordu ve polis noktalarına roketatar, otomatik tüfekler ve bomba yüklü araçlarla saldırdı. Mısır ordu sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Samir yaptığı açıklamada 15 ordu kontrol noktasına 70 civarında militanın saldırdığını, askerlerin uçaksavar topu monte edilmiş üç kamyoneti imha ettiğini söyledi. Amerikan AP ajansı güvenlik güçlerine dayandırarak en az 64 asker ve polisin hayatını kaybettiğini, 55’inin de yaralandığını açıkladı. Ordu ise akşam saatlerinde 17 askerin öldüğünü, 100’den fazla militanın ise öldürüldüğünü bildirdi.

  F-16’LAR BOMBALADI

  Bir güvenlik yetkilisi orduya ait Apache tipi bir saldırı helikopterinin IŞİD tarafından ele geçirilen zırhlı araçlardan birini imha ettiğini de söyledi. Ayrıca Mısır F-16’ları da çatışma bölgesi üzerinde uçarak IŞİD güçlerini bombaladı. Güvenlik yetkilileri çok sayıda IŞİD militanının Şeyh Zuveyd ilçe emniyet müdürlüğü merkezine roketatar, havan toplarıyla ateş açtığını, polislerle şiddetli çatışmaya girdiklerini ve binanın çevresine bombalar yerleştirdiğini kaydetti. Militanlar ayrıca bu kasaba ile askeri üs arasındaki yola takviyeyi önlemek için patlayıcı da yerleştirdi. IŞİD’e biat ettiğini duyuran Sina Vilayeti adlı örgüt saldırıları üstlendi. Örgüt, bölgede askeri hedeflere sık sık saldırılar düzenliyor.

  DÜNYADAN KINAMA

  İsrail, saldırıların ardından Mısır ile olan Nitzana Sınır Kapısı’nı kapatırken ABD’den Mısır’a başsağlığı mesajı geldi. Türk Dışişleri Bakanlığı da çok sayıda askerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıları kınadı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, terör saldırılarının şiddetle kınandığı belirtilerek, “Saldırılarda büyük sayıda can kaybı olmasından derin üzüntü duyuyoruz. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz” denildi.

  BİLGİ NOTU

  Ensar Beyt el Makdis adlı cihatçı örgüt Sina Yarımadası’nda Hüsnü Mübarek’in devrildiği Mısır Devrimi’nin hemen ardından 2011’de kurulmuştu. Örgüt, Kasım 2014’te Irak Şam İslam Devleti’ne katılarak Sina Vilayeti adını almıştı. Örgütün IŞİD’e katılmadan önce 1000 ila 2000 üyesi olduğu tahmin ediliyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı