Dünya Haberleri

  Mısır, Refah sınır kapısını 3 günlüğüne açtı

  A.A.
  15.05.2010 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Mısır, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah sınır kapısını, yaklaşık 2,5 aylık sürenin ardından ilk kez açtı. 3 gün açık tutulması beklenen Refah sınırından çift taraflı olarak giriş-çıkışlara izin veriliyor.

  Gazze'den Mısır'a, Arap ve diğer ülkelere gitmek veya Gazze'ye girmek üzere yaklaşık 8 bin kişinin giriş-çıkış yapması bekleniyor.

  Gazze'deki kaynaklar, kapı açılmadan saatler önce, izin belgelerini günler öncesinden hazırlayan yüzlerce kişinin otobüslerle Refah sınır kapısına geldiğini bildirdi.

  İlk bilgilere göre, kapıya ulaşan 17 otobüsten 6'sı Gazzeli hastaları taşıyor.

  Mısır tarafı ile koordineli bir şekilde yolcuların isim listesinin belirlendiğini kaydeden Gazze'deki İçişleri Bakanlığı yetkilileri, 3 günlük sürenin talepler için yeterli olmadığını belirtti ve Mısır tarafının sınır kapısını daha uzun süre açık tutarak, daha fazla insanın ülke dışına çıkabilmesini sağlayacak önlemler almasını istedi.

  Refah sınırı yılbaşından bu yana, biri Ocak ayının ilk günlerinde 4; diğeri Mart ayı başlarında 5 günlüğüne olmak üzere iki kez açılmıştı. Bu süre içinde, genel olarak açık tutulmamakla birlikte, bazı özel durumlar ve hastaların giriş-çıkışı için de sınır kapısı kısa sürelerle açılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı