Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mısır krizinde İsrail kazanıyor…

Mısır'daki kriz Washington'un devreye girmesiyle birlikte şekil değiştirmeye başladı. Ayaklanma, komisyona havale ediliyor. ABD’nin hesabı çok net. Mısır'da istikrar kuracak bir çözüm bulmak yerine, İsrail'in güvenliğini garantiye alacak bir formülü pazarlıyor. Kahire’de uzun süreli bir istikrarsızlığa hazırlanmakta yarar var.

MISIR  KRİZİ KOMİSYONA HAVALE...

Mısır'da sanki bir çözüme gidiliyormuş gibi gelişmeler yaşanıyor. Mübarek rejimi, baş düşmanı Müslüman Kardeşler  ile ilk defa masaya oturdu. Yeni bir anayasanın hazırlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Müslüman Kardeşler de çok ilginç şekilde, son derece gerçekçi davranıyor. Acele etmiyor. Bastırmıyor. Amerika'yı karşına almamak için, zamana oynuyor. Nasılsa uzun vadede yönetimi ele alacağını biliyor.
 
Bu durumu, geçici bir süre için Mısır krizinin komisyona havale edilmesi olarak niteleyebiliriz. Ancak, bunun çözüm getirmeyeceğini de bilmekte yarar var.
 
ABD, şimdi başrolü oynuyor. Aynı zamanda, son derece önemli yeni bir hataya da yöneliyor. Ne yazık ki, bu krizi çözebilmek için, Mısır'ı uzun yıllar istikrarsızlığa mahkum edebilecek yöntemlerin peşinde koşmaya başladı.
 
Amerika ve İsrail'in en büyük korkusu Müslüman Kardeşler. Eğer tek başına iktidar olursa, İsrail toptan kaybedecek . Bölgedeki dengeler de temelden sarsılacak.
 
Washington, işte bu kaderi önleyebilmek, hiç değilse kötü sonucu geciktirebilmek için, Mübarek'in hayatını uzatmaya, komisyonlar kurup işi sulandırmaya çalışıyor.
 
Askerin koruyup kolladığı bir rejimi hazırlıyor.

ABD, HERŞEYE İSRAİL GÖZLÜĞÜ İLE BAKIYOR...

ABD bu formülü, uzun vadede Mısır'a demokrasi ve istikrar gelmesi için pişirmiyor. Tam aksine, son derece egoist şekilde hareket ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, demokrasi umurunda değil. Tek amaç, İsrail'in güvenliğini garantiye almak. Yani ABD, krizi İsrail üzerinden çözmeye çalışıyor.
 
Yazık olacak...
 
Demokrasi gelmedikçe, sorunlar olduğu gibi kalacak ve Mısır yıllar boyunca istikrarsızlık içinde yaşayacak.
 
Ne yazık ki, uluslararası ilişkilerde hep aynı manzarayla karşılaşıyoruz.
 
Parayı veren düdüğü çalıyor.
 
Benim takıldığım diğer nokta da, demokrasi şampiyonu Türkiye'nin, bu konuda  Washington ile yüzde yüz aynı görüşü nasıl paylaştığıdır. Eğer Mübarek iktidarda bir süre daha kalmayı becerebilirse, herhalde Ankara-Kahire  ilişkilerinde sıkıntılar yaşanabileceğini söyleyebiliriz. (!)

*   *  *

ARTIK KİMSE, DİĞERİNİ TRİBÜNDEN SEYREDEMEZ...

Başbakan'ın geçenlerde, Mısır'daki gelişmelerle ilgili sözü, Türkiye'nin genel yaklaşımındaki değişimi çok net şekilde ortaya koyuyor.
 
Kırgızistan'dan dönerken, gazetecilerin sorularını yanıtlarken "...Orta Doğu'yu tribünlerden izleyecek bir ülke değiliz..." demesi, Ankara'nın dış ilişkilere bakışının temelinden değiştiğini gösteriyor.
 
Eskiden, Kürt sorunu veya başka konularda olsun, dışardan bir eleştiri geldiğinde, Ankara hemen sinirlenirdi. İster Avrupa Parlamentosu, ister başka ülkelerden gelsin, farketmezdi.
 
Yanıt hemen hazırdı: "...Bunlar bizim iç işimizdir. Siz karışamazsınız..."
 
İçişler zırhının arkasına saklanılır ve kimsenin hesap sorması istenmediği gibi, sorulara yanıt vermekte adeta onursuzluk gibi algılanırdı .
 
Hoş, hala her eleştirinin memnuniyetle karşılandığı bir ortamda yaşamıyoruz, ancak ne olursa olsun, bakıyorum eski yaklaşım da göreceli olarak değişiyor.
 
Gerçekten de, artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, bir ülkedeki kriz, ister istemez diğer ülkeleri etkiliyor. Hele, bulunduğumuz bölgedeki gibi, züccaciyeci dükkanındaki gibi, her an kırılacak vazo ve bardaklarla, burun buruna yaşadığımız bir ortamda...Hele, Mısır gibi bölgenin en büyük ve en etkili ülkesi karıştığında, hemen herkes sallanmaya başlar...Bu da Türkiye'yi  rahatsız eder.
 
Bu durumdan herkesin ders çıkarması gerekiyor.
 
Bakın, Başbakan ile hem Obama, hem de  Papandreu telefonlaşıyorlar; Suriye lideri ile görüşüyorlar. Anlayacağınız, herkes herkesle konuşuyor ve birbirleri hakkında görüş alış verişi yapıyor.
 
Artık içişleri diye birşey yok...
 
Biz nasıl başkalarındaki gelişmeler hakkında görüş açıklıyor, tribünlerde oturup seyirci kalmıyorsak, başkalarının bizimle ilgili konularda görüş açıklamalarına da kızmamalıyız.

X