Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mısır için özgür seçimler yapılması uzak bir ihtimal

  WashPost
  10.02.2011 - 10:19 | Son Güncelleme: 10.02.2011 - 09:25

  Mısır, özgür ve adil seçimler konusunda büyük bir baskının altında kalırken, demokrasi savunucuları Eylül ayındaki seçimlerin istenildiği gibi geçmeyeceğinden endişe ediyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor     

   

  Mısır’daki muhalif gruplar, ülkede yaşanan kargaşanın dinmesinin ardından, özgür seçim ortamının oluşturulmasının aylar alacağını belirtiyor.

   

  Bununla birlikte Obama yönetimi, Mısır’da en kısa zamanda seçimlere gitme çalışmalarının adil bir seçime yönelik riskleri artıracağını düşünüyor.

   

  MÜBAREK'İN PARTİSİ ADAY GÖSTERECEK

  Mısır anayasasına göre, devlet başkanının görevini bırakmasının ardından 60 gün içinde başkanlık seçimlerinin yapılması gerekiyor. Eğer Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek görevini bırakır veya koltuğu devrilirse, sadece onun partisi tarafından seçilen adaylar başkanlık seçimine katılabilecek.

   

  Birçokları, bu düşüncenin sağlıklı olmadığını ve en iyi seçeneğin geçici hükümet olduğunu belirtiyor. Böylece, bir yıl sürecek geçici hükümet yönetiminin ardından 2012’de özgür seçimlere gidilmesi fikri öne çıkıyor.

   

  İnsan hakları savunucuları ise Mübarek’in seçimlere dek görevini sürdürmesini reddediyor ve bu şekilde özgür seçimlerin düzenlenmesinin olanaksız olduğunu öne sürüyor. İnsan hakları savunucusu Negad El Borai, Mübarek’in istifa etmesini, yerine bir yıl süreyle görev yapacak geçici hükümetinin gelmesini, 2012’de ise seçimlerin düzenlenmesini istiyor.

   

  SÖZÜ HAVADA KALDI

  Mübarek’in, Kasım ayında yapılan seçimlerin adil olacağı sözü vermiş, seçimlerde oy sandıklarıyla oynanmış, rüşvet dağıtılmış, seçmenler eşkıyalar tarafından yönlendirilmiş ve uluslararası gözlemcilerin ülkeye girişleri yasaklanmıştı. Muhalefet partileri, yapılan hilelerin ardından mücadeleyi kesmiş ve başkanlık tekrar Mübarek’in elinde kalmıştı.

   

  Democracy Review dergisinin editörü Hala Mustafa, “Yeni bir anayasaya ve politik sahnede her şeyin tümüyle değiştiğini görmeye ihtiyacımız var” dedi.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı