Dünya Haberleri

  Mısır hükümetinden darbe uyarısı

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  10.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman, protesto gösterilerini sürdüren hükümet karşıtlarının önünde iki seçenek olduğunu söyledi: Diyalog ya da darbe. Süleyman'ın bu sözleri muhalifetin sert tepkisine neden oldu.

   

  POLİS ARACI PROTESTOCULARI BÖYLE EZDİ / WEB TV 

  Mısır'da yayın yapan bazı gazetelerin editörleriyle bir araya gelen Süleyman, göstericilerin hemen istifa etmesini istediği Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in görevinin başında olduğunu söyledi.  

  Başkent Kahire'de 16 gündür süren Mübarek karşıtı gösterileri kastederek, "Buna uzun süre dayanamayız. Bu krizin mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gerekiyor" diyen Süleyman, rejimin mevcut krizi diyalog yoluyla aşmak istediğini söyledi.

  Süleyman, sorunları "polis aracılığıyla" çözmek istemediklerini de sözlerine ekledi. 

  Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Süleyman, diyalog çözümünün başarılı olmaması halinde ise alternatifin "darbe" olacağını belirtti.

  Süleyman, "Böyle bir darbe, sonucu hesaplanmadan, düşüncesizce atılan adımlarla birlikte, birçok mantıksızlığı da beraberinde getirecektir" uyarısında bulundu.

  MUHALEFET TEPKİLİ

  Süleyman'ın bu sözlerini tehdit olarak algılayan muhalefet ise tepki göstermekte gecikmedi.

  Tahrir Meydanı'ndaki protestoların arkasındaki 5 gençlik grubunun oluşturduğu koalisyonun sözcüsü Abdul-Rahman Samir, Süleyman'ın "felaket senaryosu" yazdığını söyledi.

  Samir, "Bizi meydandaki herkesin güç kullanılarak dağıtılması anlamına gelen sıkıyönetim kanunlarıyla tehdit ediyor. Ama arkamızdan gelecek 70 milyon Mısırlı'yla nasıl başa çıkacaklar" ifadesini kullandı.

  Altı yıl önceki seçimlerde Mübarek’e rakip olan muhalif lider Eymen Nur, "(Süleyman) bize bir tek seçenek bırakıyor. Çünkü diyalog seçeneği mümkün değil. Süleyman, Süleyman'la konuşuyor. Yani bize bırakılan seçenek darbe" diye konuştu.

  BİR GÖSTERİCİ DAHA ÖLDÜ

  Öte yandan Mısır'ın batısındaki bir vilayette, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda bir protestocunun öldüğü, bazılarının yaralandığı bildirildi.

  Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre, ülkenin batı çöllerinde bir  vahayı da içeren Yeni Vadi'deki çatışmalar dün başladı ve bugün de devam etti.

  Kahire'nin 500 kilometre güneyinde bulunan vilayette protestolara 3 bin  kişinin katıldığı ve bunun güvenlik kaynaklarınca bu bölgede kaydedilen Mübarek karşıtı ilk büyük gösteri olduğu ifade edildi.
   
  Mısır'da 25 Ocak'tan bu yana süren Mübarek karşıtı gösterilerde yaklaşık 300 kişinin öldüğü belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı