Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mısır halkı yine Tahrir'de toplandı

  Hürriyet Planet
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.05.2011 - 00:59

  Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanan binlerce kişi, ülkede devrimden sonra yapılacağı sözü verilen reformların en kısa sürede hayata geçirilmesi ve devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in mümkün olduğunca çabuk yargılanması için gösteri yaptı. Protestoların organizatörleri gösterileri “ikinci devrim” olarak adlandırdı.

  Devrimin kalbi olan Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericiler Mübarek, aile üyeleri ve rejim temsilcilerinin yargılanmasında yaşanan gecikmeleri hedef aldı. Protestocular orduyu da düzeni olması gerektiği kadar çabuk bir biçimde yeniden sağlamamakla eleştirdi.

   

  25 Ocak’ta başlayan ayaklanmalarda on binlerce protestocuyu sokaklara döken yolsuzluklara da bir son verilmesini isteyen göstericilerden, 38 yaşındaki maliyeci Mustafa Ali Menşavi, “Binden fazla şehit verdik hala bir değişim göremedik. Gördüğümüz tek değişim Mübarek Metro İstasyonu’nun adının Şehitler Metro İstasyonu’na değiştirilmesi oldu” dedi.

   

  Bugün sokağa dökülecek göstericileri sakinleştirmek amacıyla, Mısırlı yetkililer Salı günü Mübarek’in yolsuzluk ve gösteriler sırasında “taammüden adam öldürmek” suçlamalarıyla mahkeme karşısına çıkarılacağını açıkladı. Eğer suçlu bulunursa Mübarek idam cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

   

  Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericilerin ellerindeki Mısır bayrakları ve Mübarek yönetimi sırasında devlet fonlarını sömüren devlet adamları hakkında soruşturma açılmasını talep eden sloganların yazılı olduğu pankartlar dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı