Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mısır endişesi güvenli limanlara talebi artırdı

  EkoNet
  31 Ocak 2011 - 12:38Son Güncelleme : 31 Ocak 2011 - 12:38

  Mısır'da yönetime karşı baş gösteren olayların Ortadoğu'ya da yayılacağı endişesi piyasaları tedirgin ederken, altın, dolar, petrol gibi güvenli limanlar ile emtia ürünlerine talebi artırdı. İngiliz Brent tipi petrol 100 dolara yaklaşırken, euro/dolar paritesi de 1.36'ya geriledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

   Mısır'da 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği protesto dalgasının, Suudi Arabistan gibi diğer otokratik yönetime sahip rejimlere de sıçrayacağı ve dünya petrol arzını tehlikeye atacağı korkusuyla 13 Mart teslimi Brent tipi petrolün varil fiyatı 99.55 dolara kadar çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı ise 90 dolar civarında seyrediyor.

   

  Mısır'daki olayların önemli petrol arz rotalarından biri olan Süveyş Kanalı'ndaki güvenliği tehdit edeceği ve rota değişikliklerinin maliyeti artıracağı beklentisi de petrol fiyatlarını etkileyen diğer risk olarak görülüyor.

   

  Kaygılar, güvenli liman olarak görülen dolara da talebi artırırken, geçen hafta hızlı yükseliş göstererek 1.37'in üzerine çıkan euro/dolar paritesini de yeniden 1.36'sınırı getirdi. İçeride de dolar/TL 1.61'in üstünde bulunurken, euro/TL 2.20'ye yakın seyrediyor.

   

  Reuters'a konuşan dünyanın en büyük tahvil fonu PIMCO'nun CEO'su Mohamed El-Erian, "Ülkedeki istikrarsızlığın sürmesi durumunda, yatırımcıların tepkisi petrol ve Hazine tahvillerinin fiyatlarını artıracak ve küresel hisse senetleri piyasalarını aşağı çekecek" değerlendirmesini yaptı.

   

  Altın da yaşanan jeopolitik belirsizlikle yatırımcıların yeniden gözünü çevirdiği güvenli liman haline geldi. Son günlerde özellikle ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerin etkisiyle talebi düşen ve onsu 1,308 dolara kadar düşen altın, sert şekilde yükseldi. Altını onsu 1.335 dolardan işlem görüyor. İçeride de cumhuriyet altını 464 lira, çeyrek altın ise 115 liradan satılıyor.

   

  Asya'da bugünkü işlemlerde borsalar Çin'deki yüzde 1'lik yükselişin dışında yüzde 0.5 ile yüzde 1.3 arasında değer kayıpları yaşadı.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı