Mısır, doğalgazı kendine saklayacak

AA
07 Ağustos 2012 - 16:43Son Güncelleme : 07 Ağustos 2012 - 16:43

Mısır Doğalgaz Şirketi Başkanı Muhammed Şuayb, Mısır'ın geçen Nisan ayında İsrail'e ihracatını durdurduğu doğalgazın, ülkenin elektrik santrallerinde kullanılmak üzere iç piyasaya yönlendirileceğini açıkladı.

Şuayb, Petrol Bakanlığı binasında yaptığı basın açıklamasında “Mısır doğalgazının kullanımında öncelik iç piyasanın olacak” dedi.

Şuayb, Mısır ile Ürdün arasındaki doğalgaz sözleşmesine dikkati çekerek, “Mısır, bu sözleşmenin şartlarına bağlılığını sürdürmektedir. Ancak doğalgaz ihraç eden boru hattı, patlamalar sonrası tahribata maruz kaldı. Bu nedenle Arap komşularımıza ihraç ettiğimiz doğal gaz aktarımı kesintiye uğradı” diye konuştu.
Öte yandan Mısır sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler, önceden İsrail'e ihraç edilen doğalgazın, ülkedeki gaz ve LPG açığının kapatılması için Mısır'ın yerel piyasasında kalmasını istediklerini ifade etti.

Mısır-İsrail-Ürdün arasında yer alan doğalgaz hattının Mısır devriminden bu yana kimliği belirsiz kişiler tarafından 16 yerden tahrip edildiği kaydedildi.
Mısır, hükümet kararıyla geçen Nisan ayında ticari anlaşmazlıktan dolayı İsrail'e gaz sevkıyatını kesmişti.

Öte yandan İsrail'e gaz sevkıyatı yapan Doğu Akdeniz Gaz Şirketi, İsrail'e yapılan doğalgaz ihracatının kesilmesinden hemen sonra çalışmalarına son vermişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı