Mısır’dan doğalgaz gelecek, Avrupa’ya bizden gidecek

Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
17.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.02.2006 - 02:16

Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi, Türkiye’ye verilecek Mısır gazının fiyatının Rus gazıyla rekabet edebilir rakamda olacağını belirterek kurulacak şirkete Romanya, Bulgaristan ve Suriye’nin de ortak olabileceğini belirtti.

Suriye’ye kadar boru hattını önceden belirlenen tarihlere uygun olarak gerçekleştirdiklerini ekleyen Fehmi, ‘Biz sözümüzü tuttuk. Sıra Suriye için hattı yapacak Rus müteahhitte. Onlar hazır olduğunda biz Suriye’ye gaz verebiliriz’ dedi. Mısır, Türkiye’ye kadar ulaşacak boru hattıyla Lübnan’a 1,5, Suriye’ye 2, Ürdün’e 3 milyar metreküp doğalgaz vermeyi planlıyor.

2007’de boru hattının tamamlanmasıyla Türkiye’ye ulaşacak Mısır doğalgazının Avrupa’ya satışı için Türkiye ve Mısır ortak şirket kurulacak. Yüzde 50 ortaklıkta kurulacak şirketle Türkiye ilk kez başka bir ülkenin gazını pazarlayacak. Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in 2 gün süren görüşmeleri sonunda Mısır doğalgazının kurulacak ortak şirketle pazarlanmasına karar verildiği açıklandı.

KİLİS’TEN BAĞLANACAK: Mısır doğalgazının Suriye’ye ulaştığını söyleyen Güler, gazın Türkiye’ye gelmesi için 230 kilometrelik boru hattı gerektiğini belirterek ‘Gazın, Kilis’ten ulusal ağa bağlanması için de 93 kilometrelik hatta ihtiyaç var. Daha evvel Mısır gazının hem Türkiye’nin ihtiyacı için hem de Avrupa’ya geçmesi için anlaşmıştık. Şimdi ortak şirket oluşturuyoruz. Mısır’la kurulacak ortak şirket, bu gazın taşınması, boru hatlarının yapılması ve Avrupa’ya satılmasını içeren görev üstlenecek. Şirket yüzde 50 yüzde 50 ortaklıkta kurulacak’ dedi.

TERGAS KURULACAK: Tergas adı verilmesi kararlaştırılan şirketin boru hattını bitirip Türkiye’ye ilk gazı ulaştırmasının 2007 yılı sonunda olacağını söyleyen Güler, ‘Amacımız Türkiye için doğalgazda kaynak çeşitliliğini oluşturmaktır. Bir de tabi Avrupa’nın ihtiyacı olan gazın da çeşitlendirilmesidir. İlk aşamada Türkiye’ye 2 ile 4 milyar metreküp, Avrupa içinde 2 ile 6 milyar metreküp arası gaz verilmesi planlanıyor’ diye konuştu. Diğer ülkelerin de kurulacak şirkete ortak olabileceklerini söyleyen Güler, ‘Ancak çoğunluk payı Türkiye ve Mısır’da kalmak kaydıyla üçüncü ülkelerde şirkete katılabilecek’ dedi. Gazın, hem Bulgaristan hem de Azeri gazını Yunanistan üzerinden aktaracak olan Nabuka projesi kapsamında Avrupa’ya verilebileceğini söyleyen Güler, şirketin kuruluşuyla ilgili son detayların Mart ayı başında göreve yeni başlayan Suriye’li bakanın da katılımıyla Kahire’de yapılacak toplantıda görüşüleceğini ekledi.

ORTAK ARAMA YAPILACAK.

 Bu arada Mısır’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Mısırlı şirketlerin beraber petrol arama çalışmaları üzerinde görüşmeler yapıldığı da belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı