Mısır’da üretime ‘olay molası’ yok fabrika inşaatları şimdilik sürüyor

Ceyhun KUBURLU
30.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Sanayi Bölgesi Polaris International’ın ortağı Tunç Özkan anlatıyor.

Mısır’da yatırımı bulunan Türk şirketleri gelişmeleri yakından izlerken, 6 Ekik kentinde kurulan Polaris International Sanayi Bölgesi’nin ortağı Tunç Özkan, “Perşembe günü Mısır’a geldim. Olaylar büyüdü ancak fabrika yatırımlarının inşaatları devam ediyor. Hangi yönetim gelirse gelsin önce üretimi ve istihdamı artırmaya çalışacak. Bunun için de yatırımların devam etmesi gerekiyor” dedi. Tunç Özkan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eski Başkanı Oğuz Satıcı’yla bu projede ortak bulunuyor.
Fabrikaları gezdim
Mısır’daki gelişmeleri yakından izlediğini anlatan Tunç Özkan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Olayların başlamasıyla Mısır’a geldim. Buradaki sanayi bölgesini yakından inceliyorum. Aynı zamanda diğer fabrikaları da gözlemledim. Şimdiye kadar üretim hiçbir fabrikada durma noktasına gelmedi. Sokağa çıkma yasağına ve olayların büyümesine rağmen Mısırlı işçiler fabrikalara gelip işlerinin başına geçiyor. Sanayi bölgelerinde yatırımı devam eden fabrikalarda da inşaatlar sürüyor. Dün olaylar iyice büyüdü. Sokaktaki çatışmalar arttı. Ancak askeri müdahale insanları biraz daha yatıştırdı.”
Bekleyiş sürüyor
Türklerin yatırımlarıyla ilgili her hangi bir sorunun bulunmadığına da işaret eden Tunç Özkan, şu bilgileri verdi: “Türk iş dünyasının Mısır’da çok önemli çalışmaları bulunuyor. 65’in üzerinde fabrika var. Bunun yanı sıra mağazalarının sayısı da oldukça fazla. Türk mağazalarında yağma olayı henüz duymadım. Bu konuda çok fazla sıkıntı yok. Ancak önümüzdeki günlerde ne olacağını bilemiyoruz. Olayların daha da büyümesinden korkuluyor.”
Mısır’da başa geçecek yeni hükümetin üretime ve işsizliğe odaklanacağını belirten Tunç Özkan, “Hangi yönetim gelirse gelsin ülkede önce üretimi artırıp işsizliğe çare arayacaktır. Bunun için de fabrika yatırımlarının durmaması gerekiyor. Bu konuda da herkes hassas davranıyor” diye konuştu.

Mağazalarda yağma olmadı

MISIR’da 3 farklı noktada mağazaları bulunduğunu dile getiren Damat-Tween markasıyla öne çıkan Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, şöyle konuştu: “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mısır’da 3 tane mağazamız var. Bu mağazaların 2 tanesi Kahire’de yer alıyor. Olayların çıkması çok üzücü. Mağazalarımız da yağma olayları yaşanmadı. Sadece olayların çıkmasıyla müşteri ve ciro kaybımız oldu. Bu da bizi çok etkilemez. Biz Mısır’daki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yatırımcılar düşünceli. Ancak olayların biran önce yatışıp hayatın normale dönmesi gerekiyor.”

Borsa ve bankalar kapalı kalacak

MISIR’da bankalar ve borsa, bugün kapalı olacak. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Hişham Ramiz, Mısır’da haftanın ilk iş günü olan pazar günü bankaların ve borsaların kapalı olacağını, bunun sadece önlem olduğunu söyledi. Ramiz, Merkez’in rezervlerinin güçlü olduğunu ifade etti.

Gösteriler belirsizlik yarattı Fitch, Mısır’ı ‘negatif’ yaptı

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Mısır’ın not görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirdi. Fitch, yaptığı açıklamada, Mısır’ın uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun (IDR) ‘BB’, uzun dönem yerel para cinsinden kredi notunun ‘BBB-’, kısa dönem yabancı para cinsinden kredi notunun ise ‘B’ olduğunu teyit etti. Fitch’in Ortadoğu ve Afrika Bölümü Başkanı Richard Fox, görünümün ‘durağan’dan ‘negatif’e çevrilmesinin, son zamanlardaki protesto gösterilerinin siyasi ve ekonomik görünümdeki belirsizliği yansıttığını belirtti. Fitch, gösterilerin sürmesinin ya da yoğunlaşmasının istikrarı tehdit ederek not görünümü olumsuz etkilediği, hükümetin siyasi tansiyonu gidermesi ve reformların sürdürmesinin görünümün durağana döneceği anlamına geldiği belirtildi.

Mısır’daki bazı Türk şirketleri

Hayat kimya
Akel
Evyap
Hilteks
Yeşim Tekstil
İzmir Tekstil
Şahinler Holding
Karteks
Yeğinler
Abalıoğlu
Polaris Tekstil
Roteks
İstikbal
Sarar
Mavi Jeans
Gül Elektrik
Brisa A.Ş.
Tureks
Kolin İnşaat
LC Waikiki
GAP Tekstil
Küçükçalık
Colin’s
Filli Boya
Kordsa
Betek
Evyap
Beymen
Damat
Aksa
Turkish Electric
Gülteks
Temsa
Denk Aboelela
Günsa

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı