Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mısır’da muhalefet-hükümet görüşmeleri Mübarek’i istifa etmeye ikna edemedi

  Financial Times
  08.02.2011 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman ile Müslüman Kardeşleri’nde aralarında bulunduğu muhalif gruplar arasında yapılan görüşmeler, anayasal değişim ve reform sürecini değerlendirecek bir komitenin oluşturulması kararına vardı. Buna rağmen, muhalefetin en büyük talebi yine karşılıksız kaldı ve Hüsnü Mübarek Devlet Başkanlığı görevini sürdürdü.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

  Birçok Mısırlı, hükümetin amaçlarından şüphe duyarken, Süleyman’ı mevcut rejimin bir parçası ve Mübarek’in uzun dönem müttefiki olarak görüyor. Diğer yandan, muhalefet lideri Muhammed El Baradey, hükümet ile yapılan görüşmeleri göz ardı etti. Baradey, “Yaşanan süreç saydam değil. Bu noktada kimin kiminle konuştuğu bilinmiyor” dedi.

   

  Süleyman’ın Mısır’ın en etkili muhalif grubu Müslüman Kardeşler’le bir araya gelmesi, isyan hareketinde ortaya konan baskı ve şiddetin bir çözüm getirmeyeceği anlayışının idrak edildiğini gösterdi.

   

  Görüşmenin ardından, Müslüman Kardeşler, “Kendimize ait bir gündemimiz yok ve protesto dalgasını sürdürmeye çalışmıyoruz. İktidara göz dikmediğimizi veya presjij ile makam arayışında olmadığımızı defalarca belirttik. Bu yüzden aramızdan kimseyi devlet başkanlığı için öne çıkarmayacağız” dedi.

   

  Pazar günü yapılan görüşmeler esnasında, Kahire ve İskenderiye’de hükümet karşıtı ve Hüsnü Mübarek’i istifaya çağıran protestolar devam etti. Aynı zamanda, hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Yüzlerce Mısırlı yeniden açılan bankalara hücum etti.

   

  Hükümet ile muhalefet arasındaki görüşmelerde, seçkin işadamları, akademisyenler, hukukçular ve Bradey’in temsilcisi de yer aldı. Ancak bir batılı diplomat, Mübarek’in görüşmelerdeki konumunun hala sıkıntıda olduğunu belirtti. Protestocular Mübarek’in en kısa zamanda gitmesini isterken, akademisyen ve hukukçular, seçimlere kadar görevini sürdürmesinden yana görüş bildirdi.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı