Gündem Haberleri

  Mısır’da kritik gün

  Hürriyet Haber
  10.07.2012 - 00:45 | Son Güncelleme:

  Mısır’ın ilk sivil cumhurbaşkanı Muhammed Mursi bugün öğlen Anayasa Mahkemesi’nin feshettiği parlamentoyu yeniden topluyor. İktidarı “görünürde” devreden asker dün acil toplantı yaptı. Mahkeme “Karar nihai” dedi. Parlamentonun etrafını asker ve polis sardı. Genç subayların darbe istediği iddia ediliyor.

  Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık rejiminin halk isyanıyla geçen yıl şubat ayında son bulmasından bu yana Mısır’da ipleri elinde tutan Yüksek Askeri Konsey ve Anayasa Mahkemesi “stepne” lakaplı yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargı kararına meydan okumasıyla şoke oldu.

  Mursi önceki gün aldığı kararla “seçimlerde usülsüzlük” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’nin 14 Haziran’da dağıttığı İslamcı ağırlıklı parlamentonun alt kanadı “Halk Meclisi”ni bugün toplantıya çağırdı. Mursi’nin kararına göre, yeni parlamento seçimleri, anayasanın referandum ile onaylanmasından 60 gün sonra yapılacak.
  Reuters’e konuşan kaynaklar kararın “askerleri çok şaşırttığını” belirtirken, Yüksek Askeri Konsey önceki gece ve dün acilen toplandı, ancak karar açıklamadı.
  Mısır İdari Ceza Mahkemesi ise meclisin tekrar göreve çağrılmasının geçersiz sayılması ile ilgili açılan 10’dan fazla davanın görüşülmesini bugüne erteledi. Ancak Anayasa Mahkemesi devlet televizyonuna “lağv etme karar nihai ve bağlayıcı” açıklaması yaparak rest çekti.

  Güvenlik önlemleri artırıldı

  Mısır Anayasa uzmanı Dr. İbrahim Derviş, El Arabiye’ye gazetesine demecinde “Mursi’nin kararı yargıya karşı en kötü saldırı. Genç subaylar darbe yapabilir” dedi. Nitekim güvenlik güçleri, parlamento binasının etrafını çevreledi. Bu durumda meclis binasına girmek isteyen milletvekillerinin önce polis ve ordu birliklerinin engelini aşması gerekiyor veya başka bir yerde toplanması gerekiyor. Hürriyet ve Adalet Partisi ve Müslüman Kardeşler’e mensup yüzlerce genç, dün Danıştay’ın önünde, Mursi’nin Halk Meclisi’nin feshini geri alma kararına destek gösterisi yaptı. Göstericiler, “Meclisin feshedilmesine hayır, Mısır’da yargı Allah’tan başkasından korkmaz, Cumhurbaşkanı’nın Halk Meclisi’nin feshinin geri alınmasına yönelik kararını destekliyoruz” yazılı pankartlar açtı.

  Krize giden yol

  -Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in ardından idare orduya geçti.
  -Mursi, ülkede geçen ay yapılan ilk demokratik başkanlık seçimlerinde birinci geldi, ordu da idareyi 30 Haziran’da ona devretti.
  -Bu arada Anayasa Mahkemesi, seçilmiş parlamentonun seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle fesh edilmesine karar verdi.
  -Ancak ordu, idareyi devretmeden önce Cumhurbaşkanı’nın ordu üzerindeki etkisini azalttı, komutanlara yasama gücü verdi ve orduya yeni anayasayı veto etme hakkı tanıdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı