Gündem Haberleri

  Mısır’da 15 yıldır izin bekleyen Vasat Partisi kurulacak

  Reuters
  21.02.2011 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Mısır’da mahkeme, kendini ideolojik olarak AK Parti ile paralel bir çizgide olduğunu ifade eden Vasat Partisi'nin siyaset sahnesindeki 15 yıllık bekleyişini sonlandırdı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                 

  Vasat Partisi (Merkez Partisi), 1996 yılından bu yana tam dört kez resmi lisans almak için başvurdu ancak her seferinde, iktidar partisinin liderliğindeki siyasi partiler komitesinden veto gördü. Bu prosedür, daha çok muhalefeti bastırmak için kullanılıyordu.

  Vasat Partisi ise, her reddedilişinde, konuyu mahkemeye taşısa da her seferinde davalar aleyhinde sonuçlandı. Ancak Cumartesi günü, Kahire’de bir mahkeme, partinin 15 yıllık bekleyişini sonlandırdı.

   

  Mahkeme kararı, Mısır’ın eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in 11 Şubat’ta görevinden ayrılmasından bu yana ilk kez bir partinin resmi statü kazanmasını sağladı ve Müslüman Kardeşlerin eski üyelerinden biri tarafından kurulan Vasat Partisi’nin önümüzdeki dönemlerde gerçekleşecek seçimlere katılmasına zemin hazırladı.

   

  Mısır’da yönetimi elinde bulunduran silahlı kuvvetler yüksek konseyi, Mısır’da Mübarek yönetiminin siyasi yaşamı kontrol etmek için kullandığı siyasi partiler yasalarını yasaklamadı. Cumartesi günü çıkan karar, Mübarek’in devrilmesinden önce verilmişti.

   

  Mısır’ın resmi haber ajansı, “Mahkeme bugün itibariyle partinin kurulması kararını verdi” dedi.

   

  Vasat Partisi’nin kurucusu, Abou Elela Mady, 1990’lı yılların ortasında Müslüman Kardeşlerle yollarını ayırmıştı. Neden olarak ise Müslüman Kardeşlerin politikaya bakış açılarının “dar” olmasını göstermişti.   

   

  Mady, Vasat Partisi’ni ilk kurma çabasında, askeri mahkemeye başvurmuş ancak mahkeme, Mady’nin İslami bir parti kurmaya çalıştığı kararını vermişti.

   

  Müslüman Kardeşler ise, Mady’i kendi hareketlerini bölmeye çalışmakla suçlamıştı.

   

  Washington’ın şüpheyle yaklaştığı Müslüman Kardeşler, Mısır’ın en büyük siyasi grubu ve önümüzdeki dönemde gerçekleşecek seçimlerden oyların yüzde 30’unu alacaklarını söylüyorlar.

   

  Mady, geçtiğimiz hafta Reuters’a verdiği röportajda, Vasat'ın Türkiye’deki iktidar partisi AK Parti’ye yakın bir ideoloji benimsediğini söylemişti.

   

  KÜÇÜK ÇAPLI KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

  Öte yandan, resmi haber ajansı MENA, bir yetkilinin açıklamasına dayanarak verdiği haberde, Mısır Başbakanı Ahmed Şefik'in kabinesinde yakında 3 ya da 4 bakanın değişeceğini duyurdu.

   

  Mısır'da halk ayaklanmasında Hüsnü Mübarek'in cumhurbaşkanlığından istifa etmesinin ardından Yüksek Askeri Konsey 13 Şubat’ta yönetimi üstlenmişti.

  Yönetimi devralmasından sonra parlamentoyu fesheden ve anayasayı askıyaalan Konsey, geçiş döneminin 6 ay ya da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleriyapılıncaya kadar süreceğini kaydetmişti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Reuters’ın “After 15-year battle, Egypt's Wasat Party” başlığıyla geçtiği haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı