Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır-Cezayir arasında futbol krizi

  hurriyet.com.tr
  14 Kasım 2009 - 04:56Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 15:42

  Cezayir milli takımı futbolcularını taşıyan otobüsün Kahire'ye gelişi sırasında taşlı saldırıya uğraması sonucu 4 futbolcunun yaralanması, iki ülke arasında gerilime yol açtı.

  Bu akşam oynanacak Dünya Kupası elemeleri karşılaşması için Cezayirli futbolcuları Kahire'ye getiren otobüs Perşembe gecesi saldırıya uğradı. Taşlı saldırı sonucu dört Cezayirli futbolcu yaralandı.

  Kafilenin otele girişi esnasında gerçekleşen saldırıyı şiddetle eleştiren Cezayir Dışişleri Bakanı Mourad Medelci, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Abdul Gheit'ten kafilenin korunmasına yönelik söz aldı. İki ülkenin yetkilileri ayrıca vatandaşları provokatörlerin oyununa gelmemeleri konusunda uyardı.

  Ancak olayların ardından Mısır polisinin böyle bir saldırı yaşanmadığını ve dolayısıyla kimsenin yaralanmadığını açıklaması gerilimin tırmanmasına neden oldu.

  Yaralı futbolcuların fotoğraflarının medyada yayımlanmasının ardından, öfkeli Cezayir halkı bu ülkede çalışan Mısırlı işçilerin evlerine saldırdı.

  Her iki ülkede de, özellikle gerilimli maçın oynanacağı Kahire şehrinde güvenlik önlemleri artırıldı.

  Mısır ve Cezayir arasında patlak veren kriz, her iki ülkeden çok sayıda oyuncuya kendi ulusal liginde ev sahipliği yapan Fransa ve komşu Afrika ülkeleri arasında da yakından takip edilmeye başlandı.

  İki ülke arasında 1990 Dünya Kupası elemelerinde de benzer sorunlar yaşanmıştı.

  Cezayir, bugünkü maçı kazanır veya rakibiyle berabere kalırsa uzun yıllar sonra Dünya Kupası finallerine katılma hakkını elde edecek. Mısır'ın ise finallere giden bileti alabilmesi için 3 farklı kazanması gerekiyor. Mısır'ın iki farklı galibiyeti durumunda tarafsız saha Sudan'da bir maç daha oynanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı