HATAY HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mısır, ayçiçeği zeytin, incir, ceviz ekimi yasak

DHA
07.08.2018 - 18:19Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

Hüseyin BOZOK/HATAY, (DHA)- HATAY Valiliği 1’inci ve 2’nci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde sınırın 200 metre ilerisine kadar kısa boylu ürünlerin haricinde, daha önce ekimini yasakladığı mısır ve ayçiçeğinden sonra zeytin, incir ve cevizin de ekiminin yasaklandığını duyurdu.
Hatay Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:
"Bilindiği gibi 18 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan bir duyuru ile 1’inci ve 2’nci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde sınırın 200 metre ilerisine kadar kısa boylu ürünlerin haricinde, mısır ve ayçiçeği gibi sınır emniyetini zafiyete uğratan bitkilerin ekiminin yapılmasına izin verilmeyeceği hususu kamuoyu ile paylaşılmış idi. Bu kapsamda Kanun Hükmünde Kararnamede verilen yetkiye istinaden, 1'inci ve 2'nci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine ekimi yasaklanan mısır ve ayçiçeği gibi tarım ürünlerinin yanında sınır emniyetini zafiyete uğratan zeytin, incir, ceviz gibi tarım ürünü veren ağaçlarında ekimi yasaklanmış olup yasak halen devam etmektedir. Sınır ilçe Kaymakamlıkları tarafından, ekimi yasaklanan tarım ürünlerinin 1'inci ve 2'nci derece askeri yasak bölge içerisinde bulunan tüm arazi sahiplerine tebliğ edilmiştir. 1’inci ve 2’nci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde, yukarıda anılan kanun hükümleri ile Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliği hükümlerinin  uygulaması devam etmektedir. Genelge ve emre aykırı ekim yapanlar hakkında Hatay Valiliği 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi hükümleri çerçevesinde idari para cezası uygulanmaktadır."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mısır, ayçiçeği zeytin, incir, ceviz ekimi yasak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

HATAY NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:14
 • Guneş
  05:43
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:38
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı