Dünya Haberleri

  Mir'de kilit krizi

  Hürriyet Haber
  04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birbiri ardına meydana gelen kazalar nedeniyle adı tamir istasyonuna çıkan Rusların Mir uzay istasyonunda şimdi de kozmonotlar hapis kaldı. Bugüne kadar meydana gelen aksaklıkların en tuhafında, daha önceki ekibin cıvatalarla kapattığı kapıyı açamayan yeni ekip, uzay yürüyüşünü gerçekleştiremedi.

  Kapı krizi Kazak kozmonot Talat Musabayev ve Rus Nikolay Budarin'in başına geldi. Üsse enerji sağlayan bir güneş panelini yerine oturtmak için uzay yürüyüşüne hazırlanan kozmonotlar, çıkış kapısında beklemedikleri bir aksaklıkla karşılaştılar. Daha önceki ekip, sızıntı nedeniyle çıkış kapısını 8 cıvata ile iyice sıkıştırmıştı. Kozmonotlar kapıyı açmak için 7 cıvatayı söktüler ancak sıra son cıvataya gelince takılıp kaldılar. Çünkü son cıvata 3 ingiliz anahtarı kırmalarına rağmen sökülemiyordu.

  Kozmonotlar durumu hemen Moskova'ya bildirdiler. Rusya'dan kozmonotlara, ‘Ne yaparsanız yapın kapıyı açın yoksa, bir sonraki yük gemisinin gelmesini beklersiniz’ mesajı geldi. Cıvata sorunu yaşayan uzay istasyonunu şimdi daha büyük bir sorun bekliyor. Eğer kozmonotlar dışarı çıkıp güneş panelini yerine oturtamaz ise, enerjisiz kalma ya da panelin kopup istasyona çarpma riski bulunuyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı