Miras: Siyasiler kirli ellerini TOBB'dan çeksin

Hürriyet Haber
18.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.04.1998 - 00:01

Turizm Birliği kurulması konusundaki yasa tasarısına destek veren Turizm Bakanı İbrahim Gürdal'ı, isim vermeden sert bir dille eleştiren TOBB Başkanı Fuat Miras, ‘‘TOBB'u parçalamak istiyorlar. Siyasilerimize buradan sesleniyorum. Birliğimiz üzerinden kirli ellerini çeksinler, bizleri meydanlara indirmesinler’’ dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, Otelciler Birliği'nin Turizm Birliği adı altında örgütlenmesini sağlayacak yasa tasarısına destek veren Turizm Bakanı İbrahim Gürdal'ı isim vermeden sert bir dille eleştirdi. Siyasilerin TOBB'un gücünü parçalamak istediklerini belirten Miras siyasilere, ‘‘Kirli ellerinizi birliğimizin üzerinden çekin’’ uyarısında bulundu.

Miras, TOBB'un Eskişehir'de düzenlenen bölge toplantısında yaptığı konuşmada, 340 oda ve borsasıyla güçlü bir durumda bulunan TOBB'u siyasilerin Bizans oyunlarıyla parçalamaya çalıştığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

KARA BULUTLAR

‘‘Maalasef bu hükümetin kurulmasında etkin bir rol oynayan birliğimizin üzerinde, kara bulutlar dolaşıyor. Bu hükümetin bazı bakanları türlü entrikalarla, odalarımızda her türlü yasal organlar olmasına rağmen, birkaç kişiye koltuk bulma gayreti içinde ‘Turizm Birliği' oluşturma gayretlerini, (Yangından Mal Kaçırma) gibi TBMM'nin ilgili komisyonundan geçirmeden, diğer komisyonlardan geçirme gayreti içindeler. Demir Çelik Birliği, Tekstil Birliği gibi diğer sektörlere de birlik kurma kapısını aralamaya çalışan bu düşünceye sahip siyasilerimize buradan sesleniyorum; Birliğimiz üzerinden kirli ellerini çeksinler, bizleri meydanlara indirmesinler.’’

Fuat Miras, Türkiye’de uzunca bir süredir irtica ve darbe tartışmaları yapıldığını, buna benzer gerilimlerin daha önce de yaşandığını ifade etti. Miras, ‘‘hükümetlerin toplumun sorunlarına çözüm üretememeleri halinde demokrasi dışı müdahale zemininin oluştuğunu’’ belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

‘‘Ülkemizin hiç de hak etmediği bu durumun aşılabilmesi için tek yol, hukukun üstünlüğü ve sosyal adaleti sağlayacak demokratikleşmenin hayata geçirilmesidir. Gerçek bir demokrasinin sağlanması için, acilen başta Anayasa olmak üzere, temel yasalarda çağdaş bir demokrasinin gereği olan değişikliklerin yapılması, insan haklarının temel özgürlükleri, yargı bağımsızlığının, Seçim ve Partiler Yasası'nın demokrasinin bütünlüğü içinde yeniden yapılandırılmasının gereğine inanıyoruz. Bütün bunlarla birlikte işsizlik, adaletsiz gelir dağılımı ve en önemlisi enflasyon sorunu, toplumsal dengeleri alt üst etmekte, irticai akımların kuvvetlenmesine kaynak oluşturmaktadır. Bu husus da toplumun bütün kesimlerini rahatsız etmektedir. Demokrasiyi savunan, Cumhuriyetin kazanımlarından yana olan herkes, hükümetimizden çözüm beklemektedir. Bu nedenle sosyal adaletin sağlanmasına yönelik önlemlerin alınmasını, hükümetten ısrarlı bir şekilde acilen bekliyoruz.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı