TEKİRDAĞ HABERLERİ

Miras Atölyesi ile Gaziköy yaşayacak

DHA
14.04.2016 - 17:31Son Güncelleme :
DHA

TEKİRDAĞ,(DHA)-TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi, ‘Miras Atölyesi 2 Projesi’ kapsamında bulunan Gaziköy Mahallesi, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından arkeolojik sitten sonra kentsel sit alanı olarak ta kabul edildi.

Gaziköy(Ganos Antik Kenti) Şarköy İlçesine bağlı Ganos Dağı’nın eteklerinde Marmara Denizinin kıyısında şirin küçük bir mahalledir.

Helenistik dönemden beri yerleşimin varlığı bilinen kent en parlak çağını 10 ve 11’nci yüzyılda Bizans Dönemi’nde yaşamıştır. Osmanlıların Trakya’ya geçmesi ile birlikte Anadolu’dan gelen göçmenlerle kentteki Rumlar Cumhuriyet dönemine kadar beraber yaşamışlardır. 1912 depreminde büyük yıkıma uğrayan kent yine 1940’lı yıllardaki yangında da büyük hasar görmüştür. Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu 27.09.1994 gün ve 2012 sayılı kararı ile kent 1. ve 3. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Ancak yine Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 05.11.1999 gün ve 658 sayılı kararı doğrultusunda 20.12.2012 gün ve 7440 sayılı kararı ile 1. derece ilan edilmiş ve iskanın büyük kısmını oluşturan alan 2. dereceye dönüştürülmüştür. Gaziköy halkı arkeolojik sit kısıtına rağmen kentte yaşamaya devam etmiştir. Halkın sit kısıtından kaynaklanan imar sıkıntısını çözmek üzere iskanın bulunduğu 2. derecedeki alanın kentsel arkeolojik site dönüştürülmesi çalışmalarına başlanmıştır.

41 adet taşınmazın tescil fişi arkeoloji müzesi ile belediyemiz Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğünce hazırlanmış ve Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne sunulmuştur. Kurul 13.04.2016 tarihinde konuyu gündemine almış ve kenti kentsel arkeolojik sit alanı olarak değiştirmiştir. Kültür varlıklarının korunmasındaki hassasiyeti bilinen ve bu eserleri geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe aktarılması misyonuna sahip olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Şarköy İlçesi’nin kültür mirasını en fazla yansıtan mahallelerinde biri de Gaziköy. Biz bu bölgenin kalkınması ve kültür varlıklarının onarılıp korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesini istiyoruz. Alınan bu kararla tescillenen yapıların restorasyon çalışmaları yapılmaya başlanacak. Bu kararın alınmasında İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin başta olmak üzere emeği geçen tüm personelimi tebrik eder bölgemize hayırlı olmasını dilerim ” dedi. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa göre Gaziköy’de bulunan tarihi yapılar ve evlerde basit onarım dahi yapılamazken, karar sonrası vatandaşlar belirlenen tescilli binalar üzerinde aslına sadık kalarak onarım ve mevcut eski temellerin üzerine yöresel mimari ve malzemeler ile yapı yapma hakkına sahip olacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Miras Atölyesi ile Gaziköy yaşayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 17 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Miras Atölyesi ile Gaziköy yaşayacak haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı